Huawei MatePad Pro 12.6" features HiSilicon Kirin 9000 processor, 8GB RAM with 256GB storage, 12.6" display, 10050 mAh battery, 13 MP & 8 MP main camera.
6" has 8GB RAM compared to MatePad 11.5 S (2026)'s 12GB, while features a larger 12.6" display versus 11.5", while weighs 110g more at 609g. Against the MediaPad M5 8.4", includes 4GB more RAM (8GB vs 4GB), and provides 256GB storage versus MediaPad M5 8.4"'s 64GB, and packs a larger 10,050mAh battery (+4,950mAh), and features a larger 12.6" display versus 8.4", and weighs 293g more at 609g. Compared to the V6 5G, the MatePad Pro 12.6" packs a larger 10,050mAh battery (+2,800mAh), while features a larger 12.6" display versus 10.4". The MatePad Pro offers 256GB storage compared to 512GB, and the MatePad Pro 12.2 (2025) has 8GB RAM compared to MatePad Pro 12.2 (2025)'s 12GB.
When compared to competing devices, the MatePad Pro 12.6" features a larger 12.6" display versus 10.1", while is 74g lighter. Against the iPad Air (2022) from Apple, the MatePad Pro 12.6" packs a larger 10,050mAh battery (+2,450mAh). Versus the Ulefone Armor Pad 2, the MatePad Pro 12.6" has 10,050mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 2's 18,600mAh, and features a larger 12.6" display versus 11". When matched against the Tab S9 from Samsung, it has 8GB RAM compared to Tab S9's 12GB, while the Tab S8 comparison shows it has 8GB RAM compared to Tab S8's 12GB.
| Weight i | 609 g (1 other) |
| Thickness i | 6.7 mm (5 others) |
| Width i | 286.5 mm |
| Height i | 184.7 mm |
| Volume i | 354.54 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✔ (52 others) |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 12.6" (4 others) |
| Resolution i | 2560 x 1600 px (79 others) |
| Pixel Density i | 240 ppi (6 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (78 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | HiSilicon Kirin 9000 (2 others) |
| Gpu name i | Mali-G57 (17 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.13 GHz & 3 x 2.54 GHz & 4 x 2.05 GHz (HiSilicon Kirin 9000) (2 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 5 nm (HiSilicon Kirin 9000) (2 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP & 8 MP (19 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (96 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✖ |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Number of microphones i | 4 (25 others) |
| Battery Power i | 10050 mAh (6 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (14 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 4 years ago06/02/2021 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |