Blackview Active 8 Pro features Mediatek Helio G99 processor, 8GB RAM with 256GB storage, 10.36" display, 22000 mAh battery, 48 MP main camera.
When compared to competing devices, the Blackview Active 8 Pro packs a larger 22,000mAh battery (+11,900mAh), while features a larger 10.36" display versus 10.1", while weighs 293g more at 976g, while sports a 48MP main camera versus 12MP. Against the iPad Air (2022) from Apple, the Blackview Active 8 Pro packs a larger 22,000mAh battery (+14,400mAh). Versus the Ulefone Armor Pad 2, the Blackview Active 8 Pro packs a larger 22,000mAh battery (+3,400mAh), and has a more compact 10.36" screen. When matched against the Tab S9 from Samsung, it has 8GB RAM compared to Tab S9's 12GB, while the Tab S8 comparison shows it has 8GB RAM compared to Tab S8's 12GB.
| Weight i | 976 g (1 other) |
| Thickness i | 16.8 mm (2 others) |
| Width i | 256.3 mm (1 other) |
| Height i | 165.8 mm (10 others) |
| Volume i | 713.91 cm³ (1 other) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | Waterproof (47 others) |
| Screen Size i | 10.36" (9 others) |
| Resolution i | 2000 x 1200 px (56 others) |
| Pixel Density i | 225 ppi (19 others) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Touch sampling rate i | 120Hz (23 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (143 others) |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | Mediatek Helio G99 (29 others) |
| Gpu name i | Mali G57 (37 others) |
| CPU Speed i | 2 x 2.2 GHz & 6 x 2 GHz (Mediatek Helio G99) (32 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 1979 (Mediatek Helio G99) (32 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 729 (Mediatek Helio G99) (32 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 6 nm (Mediatek Helio G99) (30 others) |
| Megapixels (main camera) i | 48 MP (5 others) |
| Megapixels (front camera) i | 16MP (24 others) |
| Video recording (main camera) i | 1440 x 30 fps (18 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Battery Power i | 22000 mAh (2 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 2 years ago07/22/2023 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) (125 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (102 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |