Apple iPad Air 13 (2024) Wi-Fi + Cellular features Apple M2 Wi-Fi + Cellular processor, 8GB RAM with 1024GB storage, 13" display, 9705 mAh battery, 12 MP main camera.
9 (2022) Wi-Fi + Cellular's 16GB, while offers 1024GB storage compared to 2000GB, while packs a larger 9,705mAh battery (+2,167mAh), while is 67g lighter. Against the iPad Pro 13 (2024) Wi-Fi + Cellular, has 8GB RAM compared to iPad Pro 13 (2024) Wi-Fi + Cellular's 16GB, and offers 1024GB storage compared to 2000GB, and has 9,705mAh battery compared to iPad Pro 13 (2024) Wi-Fi + Cellular's 10,340mAh, and weighs 36g more at 618g. Compared to the iPad Pro 11 (2025) Wi-Fi + Cellular, the iPad Air 13 (2024) Wi-Fi + Cellular has 8GB RAM compared to iPad Pro 11 (2025) Wi-Fi + Cellular's 16GB, while offers 1024GB storage compared to 2048GB. The iPad Pro 11 (2021) Wi-Fi + Cellular has 8GB RAM compared to iPad Pro 11 (2021) Wi-Fi + Cellular's 16GB, and the iPad Mini (2024) provides 1024GB storage versus iPad Mini (2024)'s 512GB.
When compared to competing devices, the iPad Air 13 (2024) Wi-Fi + Cellular has 8GB RAM compared to Tab S9 Ultra's 16GB, while has 9,705mAh battery compared to Tab S9 Ultra's 11,200mAh, while has a more compact 13" screen, while is 114g lighter. Against the Tab S11 Ultra from Samsung, the iPad Air 13 (2024) Wi-Fi + Cellular has 8GB RAM compared to Tab S11 Ultra's 16GB. Versus the Pad 7 Ultra, the iPad Air 13 (2024) Wi-Fi + Cellular has 8GB RAM compared to Pad 7 Ultra's 16GB, and has 9,705mAh battery compared to Pad 7 Ultra's 12,000mAh. When matched against the Pad 7S Pro 12.5 from Xiaomi, it has 8GB RAM compared to Pad 7S Pro 12.5's 16GB, while the Tab S10 Ultra comparison shows it has 8GB RAM compared to Tab S10 Ultra's 16GB.
| Weight i | 618 g |
| Thickness i | 6.1 mm (19 others) |
| Width i | 280.6 mm (7 others) |
| Height i | 214.9 mm (7 others) |
| Volume i | 367.84 cm³ (1 other) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 13" (16 others) |
| Resolution i | 2048 x 2732 px (1 other) |
| Pixel Density i | 264 ppi (46 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Refresh Rate i | 60Hz (67 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Internal Storage i | 1024GB (24 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | Apple M2 Wi-Fi + Cellular (3 others) |
| CPU Speed i | 4 x 3.2 GHz & 4 x 2 GHz (Apple M2) (7 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 9633 (Apple M2) (7 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2569 (Apple M2) (7 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 5 nm (Apple M2) Wi-Fi + Cellular (3 others) |
| Megapixels (main camera) i | 12 MP (25 others) |
| Megapixels (front camera) i | 12MP (45 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (54 others) |
| Has a flash i | ✖ |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Number of microphones i | 2 (116 others) |
| Battery Power i | 9705 mAh (1 other) |
| Battery Life i | 10 hours (47 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 1 year ago05/07/2024 Wi-Fi + Cellular (3 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6E (802.11ax) (6 others) |
| Sim cards i | 1 SIM, 1 eSIM (31 others) |
| Has mail privacy protection i | ✔ (23 others) |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 8837 (Apple M2) (7 others) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 1826 (Apple M2) (7 others) |
| Ram speed (max) i | 6400 MHz (Apple M2) (7 others) |