Xiaomi Pad 7 Ultra features Xring O1 processor, 16GB RAM with 1024GB storage, 14" display, 12000 mAh battery, 50 MP main camera.
5", while weighs 24g more at 609g. Against the Pad 7, includes 4GB more RAM (16GB vs 12GB), and provides 1024GB storage versus Pad 7's 256GB, and packs a larger 12,000mAh battery (+3,150mAh), and features a larger 14" display versus 11.2", and weighs 109g more at 609g, and sports a 50MP main camera versus 13MP. Compared to the Pad 6S Pro 12.4, the Pad 7 Ultra packs a larger 12,000mAh battery (+2,000mAh), while features a larger 14" display versus 12.4". The Pad 8 Pro provides 1024GB storage versus Pad 8 Pro's 512GB, and the Pad 7 Pro includes 4GB more RAM (16GB vs 12GB).
When compared to competing devices, the Pad 7 Ultra packs a larger 12,000mAh battery (+800mAh), while has a more compact 14" screen, while is 123g lighter, while sports a 50MP main camera versus 13MP. Against the Tab S11 Ultra from Samsung, the Pad 7 Ultra has a more compact 14" screen. Versus the Tab S10 Ultra, the Pad 7 Ultra packs a larger 12,000mAh battery (+800mAh), and has a more compact 14" screen. When matched against the MagicPad 2 12.3 from Honor, it packs a larger 12,000mAh battery (+1,950mAh), while the MagicPad 3 comparison shows it features a larger 14" display versus 13.3".
| Weight i | 609 g (1 other) |
| Thickness i | 5.1 mm (2 others) |
| Width i | 305.8 mm |
| Height i | 207.5 mm |
| Volume i | 323.61 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✔ (52 others) |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 14" (3 others) |
| Resolution i | 3200 x 2136 px (13 others) |
| Pixel Density i | 275 ppi (7 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (78 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (101 others) |
| Touch sampling rate i | 240Hz (11 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (143 others) |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Supports hdr10 i | ✔ (112 others) |
| Internal Storage i | 1024GB (24 others) |
| RAM i | 16GB (62 others) |
| Chipset (soc) name i | Xring O1 (1 other) |
| Gpu name i | ARM Immortalis-G925 (1 other) |
| CPU Speed i | 4 x 3.4 GHz & 2 x 1.89 GHz & 2 x 1.8 GHz & 2 x 3.9 GHz (Xring O1) (1 other) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 8125 (Xring O1) (1 other) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2709 (Xring O1) (1 other) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 3 nm (Xring O1) (1 other) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP (15 others) |
| Megapixels (front camera) i | 32MP (18 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (54 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✔ (22 others) |
| Has ldac i | ✔ (29 others) |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 12000 mAh (4 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 8 months ago05/22/2025 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) (11 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (119 others) |