Xiaomi Pad 6 Max 14 features Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1 processor, 16GB RAM with 1024GB storage, 14" display, 10000 mAh battery, Unknown. Help us by suggesting a value. main camera.
Against the Pad 7S Pro 12.5, has 10,000mAh battery compared to Pad 7S Pro 12.5's 10,610mAh, and features a larger 14" display versus 12.5", and weighs 165g more at 750g. Compared to the Pad 7, the Pad 6 Max 14 includes 4GB more RAM (16GB vs 12GB), while provides 1024GB storage versus Pad 7's 256GB. The Pad 6S Pro 12.4 features a larger 14" display versus 12.4", and the Pad 8 Pro provides 1024GB storage versus Pad 8 Pro's 512GB.
When compared to competing devices, the Pad 6 Max 14 has 10,000mAh battery compared to Tab S9 Ultra's 11,200mAh, while has a more compact 14" screen, while weighs 18g more at 750g. Against the Tab S11 Ultra from Samsung, the Pad 6 Max 14 has 10,000mAh battery compared to Tab S11 Ultra's 11,600mAh. Versus the Tab S10 Ultra, the Pad 6 Max 14 has 10,000mAh battery compared to Tab S10 Ultra's 11,200mAh, and has a more compact 14" screen. When matched against the MagicPad 2 12.3 from Honor, it features a larger 14" display versus 12.3", while the MagicPad 3 comparison shows it has 10,000mAh battery compared to MagicPad 3's 12,450mAh.
| Weight i | 750 g (2 others) |
| Thickness i | 6.5 mm (13 others) |
| Width i | 318.6 mm |
| Height i | 206.1 mm |
| Volume i | 426.81 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 14" (3 others) |
| Resolution i | 2880 x 1800 px (7 others) |
| Pixel Density i | 242 ppi (1 other) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (101 others) |
| Touch sampling rate i | 120Hz (23 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (143 others) |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Supports hdr10 i | ✔ (112 others) |
| Internal Storage i | 1024GB (24 others) |
| RAM i | 16GB (62 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1 (4 others) |
| Gpu name i | Adreno 730 (9 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.2 GHz & 3 x 2.75 GHz & 4 x 2 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1) (4 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 4 nm (Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1) (4 others) |
| Megapixels (front camera) i | 20MP (4 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (54 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 10000 mAh (21 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 2 years ago08/14/2023 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (25 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 4200 (Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1) (4 others) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 1320 (Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1) (4 others) |