Samsung Galaxy Tab S10 Ultra features Mediatek Dimensity 9300 Plus processor, 16GB RAM with 1024GB storage, 14.6" display, 11200 mAh battery, 13 MP & 8 MP main camera.
6" display versus 11", while weighs 225g more at 723g. Against the Tab S8 Ultra, provides 1024GB storage versus Tab S8 Ultra's 512GB. Compared to the Tab S9 Plus, the Tab S10 Ultra includes 4GB more RAM (16GB vs 12GB), while provides 1024GB storage versus Tab S9 Plus's 512GB. The Tab S11 Ultra weighs 28g more at 723g.
When compared to competing devices, the Tab S10 Ultra has 11,200mAh battery compared to Pad 7 Ultra's 12,000mAh, while features a larger 14.6" display versus 14", while weighs 114g more at 723g. Against the Pad 7S Pro 12.5 from Xiaomi, the Tab S10 Ultra packs a larger 11,200mAh battery (+590mAh). Versus the Pad 6S Pro 12.4, the Tab S10 Ultra packs a larger 11,200mAh battery (+1,200mAh), and features a larger 14.6" display versus 12.4". When matched against the MagicPad 2 12.3 from Honor, it packs a larger 11,200mAh battery (+1,150mAh), while the MagicPad 3 comparison shows it has 11,200mAh battery compared to MagicPad 3's 12,450mAh.
| Weight i | 723 g (1 other) |
| Thickness i | 5.4 mm |
| Width i | 326.4 mm (9 others) |
| Height i | 208.6 mm (9 others) |
| Volume i | 367.67 cm³ |
| Stylus Included i | ✔ (113 others) |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | Waterproof (47 others) |
| Screen Size i | 14.6" (10 others) |
| Resolution i | 2960 x 1848 px (6 others) |
| Pixel Density i | 239 ppi (6 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (78 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (101 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Supports hdr10 i | ✔ (112 others) |
| Internal Storage i | 1024GB (24 others) |
| RAM i | 16GB (62 others) |
| Chipset (soc) name i | Mediatek Dimensity 9300 Plus (4 others) |
| Gpu name i | Arm Immortalis-G720 MC12 (4 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.4 GHz & 3 x 2.85 GHz & 4 x 2 GHz (Mediatek Dimensity 9300 Plus) (4 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 7547 (Mediatek Dimensity 9300 Plus) (4 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2302 (Mediatek Dimensity 9300 Plus) (4 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 4 nm (Mediatek Dimensity 9300 Plus) (4 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP & 8 MP (19 others) |
| Megapixels (front camera) i | 12MP & 12MP (10 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (96 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 11200 mAh (9 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 1 year ago09/26/2024 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 7 (802.11be) (3 others) |
| Sim cards i | 1 SIM, 1 eSIM (31 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |