Xiaomi Pad 7S Pro 12.5 features Xring O1 processor, 16GB RAM with 1024GB storage, 12.5" display, 10610 mAh battery, 50 MP main camera.
5 has 10,610mAh battery compared to Pad 7 Ultra's 12,000mAh, while has a more compact 12.5" screen, while is 24g lighter. Against the Pad 7, includes 4GB more RAM (16GB vs 12GB), and provides 1024GB storage versus Pad 7's 256GB, and packs a larger 10,610mAh battery (+1,760mAh), and features a larger 12.5" display versus 11.2", and weighs 85g more at 585g, and sports a 50MP main camera versus 13MP. Compared to the Pad 6S Pro 12.4, the Pad 7S Pro 12.5 packs a larger 10,610mAh battery (+610mAh). The Pad 8 Pro provides 1024GB storage versus Pad 8 Pro's 512GB, and the Pad 7 Pro includes 4GB more RAM (16GB vs 12GB).
When compared to competing devices, the Pad 7S Pro 12.5 has 10,610mAh battery compared to Tab S9 Ultra's 11,200mAh, while has a more compact 12.5" screen, while is 147g lighter, while sports a 50MP main camera versus 13MP. Against the Tab S11 Ultra from Samsung, the Pad 7S Pro 12.5 has 10,610mAh battery compared to Tab S11 Ultra's 11,600mAh. Versus the Tab S10 Ultra, the Pad 7S Pro 12.5 has 10,610mAh battery compared to Tab S10 Ultra's 11,200mAh, and has a more compact 12.5" screen. When matched against the MagicPad 2 12.3 from Honor, it packs a larger 10,610mAh battery (+560mAh), while the MagicPad 3 comparison shows it has 10,610mAh battery compared to MagicPad 3's 12,450mAh.
| Weight i | 585 g (2 others) |
| Thickness i | 5.8 mm (9 others) |
| Width i | 279.1 mm |
| Height i | 192 mm (6 others) |
| Volume i | 310.81 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 12.5" (2 others) |
| Resolution i | 3200 x 2136 px (13 others) |
| Pixel Density i | 308 ppi (1 other) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Refresh Rate i | 144Hz (64 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (143 others) |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Supports hdr10 i | ✔ (112 others) |
| Internal Storage i | 1024GB (24 others) |
| RAM i | 16GB (62 others) |
| Chipset (soc) name i | Xring O1 (1 other) |
| Gpu name i | ARM Immortalis-G925 (1 other) |
| CPU Speed i | 4 x 3.4 GHz & 2 x 1.89 GHz & 2 x 1.8 GHz & 2 x 3.9 GHz (Xring O1) (1 other) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 8125 (Xring O1) (1 other) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2709 (Xring O1) (1 other) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 3 nm (Xring O1) (1 other) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP (15 others) |
| Megapixels (front camera) i | 32MP (18 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (54 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has ldac i | ✔ (29 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Number of microphones i | 4 (25 others) |
| Battery Power i | 10610 mAh |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 7 months ago06/26/2025 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) (5 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (119 others) |