Honor MagicPad 3 features Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 processor, 16GB RAM with 1024GB storage, 13.3" display, 12450 mAh battery, 13 MP & 2 MP main camera.
Against the MagicPad 2 12.3, packs a larger 12,450mAh battery (+2,400mAh), and features a larger 13.3" display versus 12.3", and weighs 40g more at 595g. Compared to the Pad GT Pro, the MagicPad 3 provides 1024GB storage versus Pad GT Pro's 512GB, while packs a larger 12,450mAh battery (+2,400mAh). The Pad GT2 Pro provides 1024GB storage versus Pad GT2 Pro's 512GB, and the Tablet GT includes 4GB more RAM (16GB vs 12GB).
When compared to competing devices, the MagicPad 3 packs a larger 12,450mAh battery (+1,250mAh), while has a more compact 13.3" screen, while is 137g lighter. Against the Tab S11 Ultra from Samsung, the MagicPad 3 packs a larger 12,450mAh battery (+850mAh). Versus the Pad 7 Ultra, the MagicPad 3 has a more compact 13.3" screen. When matched against the Pad 7S Pro 12.5 from Xiaomi, it packs a larger 12,450mAh battery (+1,840mAh), while the Tab S10 Ultra comparison shows it packs a larger 12,450mAh battery (+1,250mAh).
| Weight i | 595 g (1 other) |
| Thickness i | 5.8 mm (9 others) |
| Width i | 293.9 mm (1 other) |
| Height i | 201.4 mm (3 others) |
| Volume i | 343.31 cm³ (1 other) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 13.3" (4 others) |
| Resolution i | 3200 x 2136 px (13 others) |
| Pixel Density i | 289 ppi (1 other) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Refresh Rate i | 165Hz (8 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 1024GB (24 others) |
| RAM i | 16GB (62 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 (8 others) |
| Gpu name i | Adreno 750 (9 others) |
| CPU Speed i | 3 x 3.15 GHz & 2 x 2.96 GHz & 2 x 2.26 GHz & 1 x 3.3 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3) (11 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 7325 (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3) (11 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2213 (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3) (11 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 4 nm (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3) (9 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP & 2 MP (13 others) |
| Megapixels (front camera) i | 9MP (7 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (96 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✔ (25 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (22 others) |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✔ (7 others) |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 12450 mAh (1 other) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 6 months ago07/02/2025 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 7 (802.11be) (9 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (119 others) |