Xiaomi Pad 6S Pro 12.4 features Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 processor, 16GB RAM with 1024GB storage, 12.4" display, 10000 mAh battery, 50 MP & 2 MP main camera.
4 has 10,000mAh battery compared to Pad 7 Ultra's 12,000mAh, while has a more compact 12.4" screen, while is 19g lighter. Against the Pad 7S Pro 12.5, has 10,000mAh battery compared to Pad 7S Pro 12.5's 10,610mAh. Compared to the Pad 7, the Pad 6S Pro 12.4 includes 4GB more RAM (16GB vs 12GB), while provides 1024GB storage versus Pad 7's 256GB. The Pad 8 Pro provides 1024GB storage versus Pad 8 Pro's 512GB, and the Pad 7 Pro includes 4GB more RAM (16GB vs 12GB).
When compared to competing devices, the Pad 6S Pro 12.4 has 10,000mAh battery compared to Tab S9 Ultra's 11,200mAh, while has a more compact 12.4" screen, while is 142g lighter, while sports a 50MP main camera versus 13MP. Against the Tab S11 Ultra from Samsung, the Pad 6S Pro 12.4 has 10,000mAh battery compared to Tab S11 Ultra's 11,600mAh. Versus the Tab S10 Ultra, the Pad 6S Pro 12.4 has 10,000mAh battery compared to Tab S10 Ultra's 11,200mAh, and has a more compact 12.4" screen. When matched against the MagicPad 2 12.3 from Honor, it weighs 35g more at 590g, while the MagicPad 3 comparison shows it has 10,000mAh battery compared to MagicPad 3's 12,450mAh.
| Weight i | 590 g (6 others) |
| Thickness i | 6.26 mm (1 other) |
| Width i | 278.7 mm (1 other) |
| Height i | 191.58 mm (1 other) |
| Volume i | 334.24 cm³ (1 other) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✔ (7 others) |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 12.4" (13 others) |
| Resolution i | 3048 x 2032 px (2 others) |
| Pixel Density i | 295 ppi (1 other) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Refresh Rate i | 144Hz (64 others) |
| Touch sampling rate i | 360Hz (4 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (143 others) |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✔ (112 others) |
| Internal Storage i | 1024GB (24 others) |
| RAM i | 16GB (62 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 (4 others) |
| Gpu name i | Adreno 740 (4 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.2 GHz & 4 x 2.8 GHz & 3 x 2 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2) (15 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2027 (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2) (15 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 4 nm (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2) (4 others) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 2 MP (8 others) |
| Megapixels (front camera) i | 32MP (18 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (54 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has ldac i | ✔ (29 others) |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 10000 mAh (21 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 1 year ago02/22/2024 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 7 (802.11be) (3 others) |
| Charging speed i | 120W (2 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (119 others) |