Xiaomi Pad 8 Pro features Qualcomm Snapdragon 8 Elite processor, 16GB RAM with 512GB storage, 11.2" display, 9200 mAh battery, 50 MP main camera.
2" screen, while is 115g lighter. Against the Pad 7S Pro 12.5, offers 512GB storage compared to 1024GB, and has 9,200mAh battery compared to Pad 7S Pro 12.5's 10,610mAh, and has a more compact 11.2" screen, and is 91g lighter. Compared to the Pad 7, the Pad 8 Pro includes 4GB more RAM (16GB vs 12GB), while provides 512GB storage versus Pad 7's 256GB. The Pad 6S Pro 12.4 offers 512GB storage compared to 1024GB, and the Pad 7 Pro includes 4GB more RAM (16GB vs 12GB).
When compared to competing devices, the Pad 8 Pro has 9,200mAh battery compared to Tab S8 Ultra's 11,200mAh, while has a more compact 11.2" screen, while is 234g lighter, while sports a 50MP main camera versus 13MP. Against the Pad 3 from OnePlus, the Pad 8 Pro has 9,200mAh battery compared to Pad 3's 12,140mAh. Versus the Pad 2 Pro, the Pad 8 Pro has 9,200mAh battery compared to Pad 2 Pro's 12,140mAh, and has a more compact 11.2" screen. When matched against the MagicPad 3 Pro from Honor, it has 9,200mAh battery compared to MagicPad 3 Pro's 12,450mAh, while the Yoga Tab Plus comparison shows it has 9,200mAh battery compared to Yoga Tab Plus's 10,200mAh.
| Weight i | 494 g (1 other) |
| Thickness i | 5.8 mm (9 others) |
| Width i | 251.2 mm (14 others) |
| Height i | 173.4 mm (9 others) |
| Volume i | 252.64 cm³ (1 other) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 11.2" (11 others) |
| Resolution i | 3200 x 2136 px (13 others) |
| Pixel Density i | 344 ppi (9 others) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Refresh Rate i | 144Hz (64 others) |
| Touch sampling rate i | 240Hz (11 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (143 others) |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✔ (112 others) |
| Internal Storage i | 512GB (73 others) |
| RAM i | 16GB (62 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Elite (5 others) |
| Gpu name i | Adreno 830 (6 others) |
| CPU Speed i | 2 x 4.32 GHz & 6 x 3.53 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Elite) (6 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 10059 (Qualcomm Snapdragon 8 Elite) (6 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 3234 (Qualcomm Snapdragon 8 Elite) (6 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 3 nm (Qualcomm Snapdragon 8 Elite) (5 others) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP (15 others) |
| Megapixels (front camera) i | 32MP (18 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (54 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 9200 mAh (1 other) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 4 months ago09/25/2025 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 7 (802.11be) (9 others) |
| Charging speed i | 67W (1 other) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (119 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) front camera i | ✖ |
| Shoots raw i | ✖ |
| Has Laser Autofocus i | ✖ |
| Has phase detection autofocus for photos i | ✔ (18 others) |