OnePlus Pad 2 Pro features Qualcomm Snapdragon 8 Elite processor, 16GB RAM with 512GB storage, 13.2" display, 12140 mAh battery, 13 MP main camera.
2" display versus 12.1", while weighs 91g more at 675g. Against the Pad, includes 8GB more RAM (16GB vs 8GB), and provides 512GB storage versus Pad's 128GB, and packs a larger 12,140mAh battery (+2,630mAh), and features a larger 13.2" display versus 11.61", and weighs 120g more at 675g. Compared to the Pad Go 2, the Pad 2 Pro includes 8GB more RAM (16GB vs 8GB), while packs a larger 12,140mAh battery (+2,090mAh). The Pad 3 (China) includes 4GB more RAM (16GB vs 12GB).
When compared to competing devices, the Pad 2 Pro packs a larger 12,140mAh battery (+940mAh), while has a more compact 13.2" screen, while is 53g lighter. Against the Pad 8 Pro from Xiaomi, the Pad 2 Pro packs a larger 12,140mAh battery (+2,940mAh). Versus the MagicPad 3 Pro, the Pad 2 Pro weighs 80g more at 675g. When matched against the Yoga Tab Plus from Lenovo, it packs a larger 12,140mAh battery (+1,940mAh), while the Pad 3 Pro comparison shows it packs a larger 12,140mAh battery (+640mAh).
| Weight i | 675 g (4 others) |
| Thickness i | 6 mm (8 others) |
| Width i | 289.6 mm (7 others) |
| Height i | 209.7 mm (3 others) |
| Volume i | 364.37 cm³ (3 others) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 13.2" (5 others) |
| Resolution i | 3392 x 2400 px (3 others) |
| Pixel Density i | 315 ppi (3 others) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Refresh Rate i | 144Hz (64 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Supports hdr10 i | ✔ (112 others) |
| Internal Storage i | 512GB (73 others) |
| RAM i | 16GB (62 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Elite (5 others) |
| Gpu name i | Adreno 830 (6 others) |
| CPU Speed i | 2 x 4.32 GHz & 6 x 3.53 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Elite) (6 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 10059 (Qualcomm Snapdragon 8 Elite) (6 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 3234 (Qualcomm Snapdragon 8 Elite) (6 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 3 nm (Qualcomm Snapdragon 8 Elite) (5 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (96 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 12140 mAh (3 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 8 months ago05/12/2025 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) (11 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (119 others) |