OnePlus Pad features MediaTek Dimensity 9000 processor, 8GB RAM with 128GB storage, 11.61" display, 9510 mAh battery, 13 MP main camera.
61" screen, while is 120g lighter. Against the Pad 2, has 8GB RAM compared to Pad 2's 12GB, and offers 128GB storage compared to 256GB, and has a more compact 11.61" screen, and is 29g lighter. Compared to the Pad 2 Pro, the Pad has 8GB RAM compared to Pad 2 Pro's 16GB, while offers 128GB storage compared to 512GB. The Pad Go 2 offers 128GB storage compared to 512GB, and the Pad 3 (China) has 8GB RAM compared to Pad 3 (China)'s 12GB.
When compared to competing devices, the Pad offers 128GB storage compared to 512GB, while packs a larger 9,510mAh battery (+4,432mAh), while features a larger 11.61" display versus 8.3", while weighs 258g more at 555g. Against the iPad Air 13 (2024) Wi-Fi + Cellular from Apple, the Pad offers 128GB storage compared to 1024GB. Versus the iPad Air 11 (2024) Wi-Fi + Cellular, the Pad offers 128GB storage compared to 1024GB, and packs a larger 9,510mAh battery (+1,904mAh). When matched against the Tab Active 5 Pro from Samsung, it offers 128GB storage compared to 256GB, while the iPad Air 13 (2025) Wi-Fi + Cellular comparison shows it offers 128GB storage compared to 1024GB.
| Weight i | 555 g (5 others) |
| Thickness i | 6.5 mm (13 others) |
| Width i | 258 mm (3 others) |
| Height i | 189.4 mm |
| Volume i | 317.62 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 11.61" (3 others) |
| Resolution i | 2800 x 2000 px (3 others) |
| Pixel Density i | 296 ppi (3 others) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Refresh Rate i | 144Hz (64 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Supports hdr10 i | ✔ (112 others) |
| Internal Storage i | 128GB (163 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | MediaTek Dimensity 9000 (2 others) |
| Gpu name i | Mali G710 MP10 (2 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.05 GHz & 3 x 2.85 GHz & 4 x 1.8 GHz (MediaTek Dimensity 9000) (2 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 4 nm (MediaTek Dimensity 9000) (2 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (96 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✔ (25 others) |
| Has ldac i | ✔ (29 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 9510 mAh (4 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 2 years ago02/14/2023 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) (60 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |