Lenovo Pad Pro 2022 features Qualcomm Snapdragon 870 processor, 8GB RAM with 128GB storage, 11.2" display, 8200 mAh battery, 13 MP main camera.
2" screen, while is 160g lighter. Against the Legion Tab Gen 3, has 8GB RAM compared to Legion Tab Gen 3's 16GB, and offers 128GB storage compared to 512GB, and packs a larger 8,200mAh battery (+1,650mAh), and features a larger 11.2" display versus 8.8", and weighs 130g more at 480g. Compared to the Tab Extreme, the Pad Pro 2022 has 8GB RAM compared to Tab Extreme's 12GB, while offers 128GB storage compared to 256GB. The Yoga Tab has 8GB RAM compared to Yoga Tab's 12GB, and the Idea Tab Pro offers 128GB storage compared to 256GB.
When compared to competing devices, the Pad Pro 2022 offers 128GB storage compared to 512GB, while packs a larger 8,200mAh battery (+3,122mAh), while features a larger 11.2" display versus 8.3", while weighs 183g more at 480g. Against the iPad Air 13 (2024) Wi-Fi + Cellular from Apple, the Pad Pro 2022 offers 128GB storage compared to 1024GB. Versus the iPad Air 11 (2024) Wi-Fi + Cellular, the Pad Pro 2022 offers 128GB storage compared to 1024GB, and packs a larger 8,200mAh battery (+594mAh). When matched against the Tab Active 5 Pro from Samsung, it offers 128GB storage compared to 256GB, while the iPad Air 13 (2025) Wi-Fi + Cellular comparison shows it offers 128GB storage compared to 1024GB.
| Weight i | 480 g (16 others) |
| Thickness i | 6.8 mm (3 others) |
| Width i | 263.7 mm (1 other) |
| Height i | 166.7 mm (1 other) |
| Volume i | 298.92 cm³ (1 other) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 11.2" (11 others) |
| Resolution i | 1536 x 2560 px |
| Pixel Density i | 267 ppi (18 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (78 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (101 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Internal Storage i | 128GB (163 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 870 (12 others) |
| Gpu name i | Adreno 650 (16 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.2 GHz & 3 x 2.42 GHz & 4 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 870) (13 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 3317 (Qualcomm Snapdragon 870) (13 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 870 (Qualcomm Snapdragon 870) (13 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 7 nm (Qualcomm Snapdragon 870) (12 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 8200 mAh (7 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 3 years ago08/19/2022 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (119 others) |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 3488 (Qualcomm Snapdragon 870) (13 others) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 1029 (Qualcomm Snapdragon 870) (13 others) |