Ulefone Armor Pad Pro features MediaTek MT8788 processor, 8GB RAM with 128GB storage, 8" display, 7650 mAh battery, 48 MP main camera.
When compared to competing devices, the Ulefone Armor Pad Pro offers 128GB storage compared to 512GB, while packs a larger 7,650mAh battery (+2,572mAh), while has a more compact 8" screen, while weighs 263g more at 560g, while sports a 48MP main camera versus 12MP. Against the iPad Air 13 (2024) Wi-Fi + Cellular from Apple, the Ulefone Armor Pad Pro offers 128GB storage compared to 1024GB. Versus the iPad Air 11 (2024) Wi-Fi + Cellular, the Ulefone Armor Pad Pro offers 128GB storage compared to 1024GB, and has a more compact 8" screen. When matched against the Tab Active 5 Pro from Samsung, it offers 128GB storage compared to 256GB, while the iPad Air 13 (2025) Wi-Fi + Cellular comparison shows it offers 128GB storage compared to 1024GB.
| Weight i | 560 g (4 others) |
| Thickness i | 14 mm (6 others) |
| Width i | 213 mm (2 others) |
| Height i | 128.8 mm (1 other) |
| Volume i | 384.08 cm³ (1 other) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | Waterproof (47 others) |
| Screen Size i | 8" (59 others) |
| Resolution i | 1280 x 800 px (79 others) |
| Pixel Density i | 189 ppi (36 others) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (143 others) |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 128GB (163 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | MediaTek MT8788 (8 others) |
| Gpu name i | Mali G72 MP3 (19 others) |
| CPU Speed i | 8 x 2 GHz (MediaTek MT8788) (8 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 12 nm (MediaTek MT8788) (8 others) |
| Megapixels (main camera) i | 48 MP (5 others) |
| Megapixels (front camera) i | 32MP (18 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Battery Power i | 7650 mAh (1 other) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 1 year ago04/17/2024 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) (125 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (102 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 1306 (MediaTek MT8788) (8 others) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 284 (MediaTek MT8788) (8 others) |