Lenovo Tab K11 features MediaTek Helio G88 processor, 8GB RAM with 128GB storage, 11" display, 7040 mAh battery, 13 MP & 8 MP main camera.
Against the Legion Tab Gen 3, has 8GB RAM compared to Legion Tab Gen 3's 16GB, and offers 128GB storage compared to 512GB, and features a larger 11" display versus 8.8", and weighs 115g more at 465g. Compared to the Tab Extreme, the Tab K11 has 8GB RAM compared to Tab Extreme's 12GB, while offers 128GB storage compared to 256GB. The Yoga Tab has 8GB RAM compared to Yoga Tab's 12GB, and the Idea Tab Pro offers 128GB storage compared to 256GB.
When compared to competing devices, the Tab K11 offers 128GB storage compared to 512GB, while packs a larger 7,040mAh battery (+1,962mAh), while features a larger 11" display versus 8.3", while weighs 168g more at 465g. Against the iPad Air 13 (2024) Wi-Fi + Cellular from Apple, the Tab K11 offers 128GB storage compared to 1024GB. Versus the iPad Air 11 (2024) Wi-Fi + Cellular, the Tab K11 offers 128GB storage compared to 1024GB, and has 7,040mAh battery compared to iPad Air 11 (2024) Wi-Fi + Cellular's 7,606mAh. When matched against the Tab Active 5 Pro from Samsung, it offers 128GB storage compared to 256GB, while the iPad Air 13 (2025) Wi-Fi + Cellular comparison shows it offers 128GB storage compared to 1024GB.
| Weight i | 465 g (10 others) |
| Thickness i | 7.15 mm |
| Width i | 255.26 mm |
| Height i | 166.31 mm |
| Volume i | 303.53 cm³ |
| Stylus Included i | ✔ (113 others) |
| Has A Detachable Keyboard i | ✔ (52 others) |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 11" (92 others) |
| Resolution i | 1920 x 1200 px (136 others) |
| Pixel Density i | 205 ppi |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Refresh Rate i | 90Hz (61 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 128GB (163 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | MediaTek Helio G88 (2 others) |
| Gpu name i | Mali G52 MP2 (15 others) |
| CPU Speed i | 2 x 2 GHz & 6 x 1.8 GHz (MediaTek Helio G88) (3 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 1355 (MediaTek Helio G88) (3 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 425 (MediaTek Helio G88) (3 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 12 nm (MediaTek Helio G88) (2 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP & 8 MP (19 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 1 (245 others) |
| Battery Power i | 7040 mAh (17 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 1 year ago05/24/2024 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) (125 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |