Alldocube iPlay 70E features Unisoc T7300 processor, 8GB RAM with 128GB storage, 10.95" display, 7000 mAh battery, 5 MP main camera.
When compared to competing devices, the Alldocube iPlay 70E offers 128GB storage compared to 512GB, while packs a larger 7,000mAh battery (+1,922mAh), while features a larger 10.95" display versus 8.3", while weighs 178g more at 475g. Against the iPad Air 13 (2024) Wi-Fi + Cellular from Apple, the Alldocube iPlay 70E offers 128GB storage compared to 1024GB. Versus the iPad Air 11 (2024) Wi-Fi + Cellular, the Alldocube iPlay 70E offers 128GB storage compared to 1024GB, and has 7,000mAh battery compared to iPad Air 11 (2024) Wi-Fi + Cellular's 7,606mAh. When matched against the Tab Active 5 Pro from Samsung, it offers 128GB storage compared to 256GB, while the iPad Air 13 (2025) Wi-Fi + Cellular comparison shows it offers 128GB storage compared to 1024GB.
| Weight i | 475 g (4 others) |
| Thickness i | 7.6 mm (21 others) |
| Width i | 253 mm |
| Height i | 163.6 mm (3 others) |
| Volume i | 314.57 cm³ (1 other) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 10.95" (11 others) |
| Resolution i | 1200 x 1920 px (20 others) |
| Pixel Density i | 207 ppi (7 others) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Refresh Rate i | 90Hz (61 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 128GB (163 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | Unisoc T7300 |
| Gpu name i | Mali-G57 MP2 |
| CPU Speed i | 2 x 2.2 GHz & 6 x 2 GHz (Unisoc T7300) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 6 nm (Unisoc T7300) |
| Megapixels (main camera) i | 5 MP (144 others) |
| Megapixels (front camera) i | 5MP (161 others) |
| Video recording (main camera) i | 720 x 30 fps (64 others) |
| Has a flash i | ✖ |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 7000 mAh (29 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 2 months ago11/05/2025 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) (125 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (102 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |