Lenovo Xiaoxin Pad 2024 features Qualcomm Snapdragon 685 4G processor, 8GB RAM with 128GB storage, 11" display, 7040 mAh battery, 8 MP main camera.
Against the Legion Tab Gen 3, has 8GB RAM compared to Legion Tab Gen 3's 16GB, and offers 128GB storage compared to 512GB, and features a larger 11" display versus 8.8", and weighs 115g more at 465g. Compared to the Tab Extreme, the Xiaoxin Pad 2024 has 8GB RAM compared to Tab Extreme's 12GB, while offers 128GB storage compared to 256GB. The Yoga Tab has 8GB RAM compared to Yoga Tab's 12GB, and the Idea Tab Pro offers 128GB storage compared to 256GB.
When compared to competing devices, the Xiaoxin Pad 2024 offers 128GB storage compared to 512GB, while packs a larger 7,040mAh battery (+1,962mAh), while features a larger 11" display versus 8.3", while weighs 168g more at 465g. Against the iPad Air 13 (2024) Wi-Fi + Cellular from Apple, the Xiaoxin Pad 2024 offers 128GB storage compared to 1024GB. Versus the iPad Air 11 (2024) Wi-Fi + Cellular, the Xiaoxin Pad 2024 offers 128GB storage compared to 1024GB, and has 7,040mAh battery compared to iPad Air 11 (2024) Wi-Fi + Cellular's 7,606mAh. When matched against the Tab Active 5 Pro from Samsung, it offers 128GB storage compared to 256GB, while the iPad Air 13 (2025) Wi-Fi + Cellular comparison shows it offers 128GB storage compared to 1024GB.
| Weight i | 465 g (10 others) |
| Thickness i | 7.1 mm (5 others) |
| Width i | 255.3 mm |
| Height i | 166.9 mm |
| Volume i | 302.53 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 11" (92 others) |
| Resolution i | 1920 x 1200 px (136 others) |
| Pixel Density i | 206 ppi (24 others) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Refresh Rate i | 90Hz (61 others) |
| Touch sampling rate i | 90Hz (2 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 128GB (163 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 685 4G (3 others) |
| Gpu name i | Adreno 610 (16 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2.8 GHz & 4 x 1.9 GHz (Qualcomm Snapdragon 685 4G) (3 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 1510 (Qualcomm Snapdragon 685 4G) (3 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 473 (Qualcomm Snapdragon 685 4G) (3 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 6 nm (Qualcomm Snapdragon 685 4G) (3 others) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✖ |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Battery Power i | 7040 mAh (17 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 2 years ago11/04/2023 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) (125 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (119 others) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 442 (Qualcomm Snapdragon 685 4G) (3 others) |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 1787 (Qualcomm Snapdragon 685 4G) (3 others) |