Lenovo Yoga Tab features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 12GB RAM with 256GB storage, 11.1" display, 8860 mAh battery, 13 MP & 2 MP main camera.
1" screen, while is 182g lighter. Against the Legion Tab Gen 3, has 12GB RAM compared to Legion Tab Gen 3's 16GB, and offers 256GB storage compared to 512GB, and packs a larger 8,860mAh battery (+2,310mAh), and features a larger 11.1" display versus 8.8", and weighs 108g more at 458g. Compared to the Tab Extreme, the Yoga Tab has 8,860mAh battery compared to Tab Extreme's 12,300mAh, while has a more compact 11.1" screen. The Idea Tab Pro includes 4GB more RAM (12GB vs 8GB), and the Legion Y700 (2025) has 12GB RAM compared to Legion Y700 (2025)'s 16GB.
When compared to competing devices, the Yoga Tab is 40g lighter. Against the Tab S8 from Samsung, the Yoga Tab packs a larger 8,860mAh battery (+860mAh). Versus the Pad 2, the Yoga Tab has 8,860mAh battery compared to Pad 2's 9,510mAh, and has a more compact 11.1" screen. When matched against the Pad 7 from Xiaomi, it is 42g lighter, while the Tab S10 FE Plus comparison shows it has 8,860mAh battery compared to Tab S10 FE Plus's 10,090mAh.
| Weight i | 458 g (1 other) |
| Thickness i | 8.3 mm (14 others) |
| Width i | 255.5 mm (2 others) |
| Height i | 165.8 mm (10 others) |
| Volume i | 351.6 cm³ (1 other) |
| Stylus Included i | ✔ (113 others) |
| Has A Detachable Keyboard i | ✔ (52 others) |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 11.1" (1 other) |
| Resolution i | 3200 x 2000 px (1 other) |
| Pixel Density i | 340 ppi (1 other) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Refresh Rate i | 144Hz (64 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (143 others) |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 12GB (73 others) |
| Gpu name i | Adreno 750 (9 others) |
| CPU Speed i | 3 x 3.15 GHz & 2 x 2.96 GHz & 2 x 2.26 GHz & 1 x 3.3 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3) (11 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 7325 (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3) (11 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2213 (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3) (11 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 4 nm (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3) (9 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP & 2 MP (13 others) |
| Megapixels (front camera) i | 13MP (10 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Number of microphones i | 2 (116 others) |
| Battery Power i | 8860 mAh (1 other) |
| Supports Fast Charging i | ✖ |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 4 months ago09/05/2025 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 7 (802.11be) (9 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (119 others) |