Samsung Galaxy Tab S10 FE Plus features Samsung Exynos 1580Samsung Galaxy Tab S10 FE Plus processor, 12GB RAM with 256GB storage, 13.1" display, 10090 mAh battery, 13 MP main camera.
1" display versus 11", while weighs 170g more at 668g. Against the Tab S8 Ultra, has 12GB RAM compared to Tab S8 Ultra's 16GB, and offers 256GB storage compared to 512GB, and has 10,090mAh battery compared to Tab S8 Ultra's 11,200mAh, and has a more compact 13.1" screen, and is 60g lighter. Compared to the Tab S9 Plus, the Tab S10 FE Plus offers 256GB storage compared to 512GB, while features a larger 13.1" display versus 12.4". The Tab S9 Ultra has 12GB RAM compared to Tab S9 Ultra's 16GB, and the Tab S11 Ultra has 12GB RAM compared to Tab S11 Ultra's 16GB.
When compared to competing devices, the Tab S10 FE Plus packs a larger 10,090mAh battery (+580mAh), while features a larger 13.1" display versus 12.1", while weighs 84g more at 668g. Against the Pad 7 from Xiaomi, the Tab S10 FE Plus packs a larger 10,090mAh battery (+1,240mAh). Versus the Moto Pad 60 Pro, the Tab S10 FE Plus features a larger 13.1" display versus 12.7", and weighs 48g more at 668g. When matched against the Tab Extreme from Lenovo, it has 10,090mAh battery compared to Tab Extreme's 12,300mAh, while the Fossibot DT3 5G comparison shows it has 10,090mAh battery compared to Fossibot DT3 5G's 21,560mAh.
| Weight i | 668 g |
| Thickness i | 6 mm (8 others) |
| Width i | 300.6 mm |
| Height i | 194.7 mm |
| Volume i | 351.16 cm³ |
| Stylus Included i | ✔ (113 others) |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | Waterproof (47 others) |
| Screen Size i | 13.1" |
| Resolution i | 2880 x 1800 px (7 others) |
| Pixel Density i | 259 ppi |
| Display Type i | LCD (116 others) |
| Refresh Rate i | 90Hz (61 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (143 others) |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 12GB (73 others) |
| Chipset (soc) name i | Samsung Exynos 1580Samsung Galaxy Tab S10 FE Plus |
| Gpu name i | Xclipse 530Samsung Galaxy Tab S10 FE Plus |
| CPU Speed i | 1 x 2.9 GHz & 3 x 2.6 GHz & 4 x 1.95 GHz (Samsung Exynos 1580) (1 other) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 3893 (Samsung Exynos 1580) (1 other) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1360 (Samsung Exynos 1580) (1 other) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 4 nm (Samsung Exynos 1580)Samsung Galaxy Tab S10 FE Plus |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 12MP (45 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (96 others) |
| Has a flash i | ✖ |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Number of microphones i | 3 (15 others) |
| Battery Power i | 10090 mAh (10 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 9 months ago04/02/2025Samsung Galaxy Tab S10 FE Plus |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6E (802.11ax) (2 others) |
| Sim cards i | 1 eSIM, 1 SIM (2 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |