Xiaomi Pad 7 features Qualcomm Snapdragon 7 Plus Gen 3 processor, 12GB RAM with 256GB storage, 11.2" display, 8850 mAh battery, 13 MP main camera.
2" screen, while is 109g lighter. Against the Pad 7S Pro 12.5, has 12GB RAM compared to Pad 7S Pro 12.5's 16GB, and offers 256GB storage compared to 1024GB, and has 8,850mAh battery compared to Pad 7S Pro 12.5's 10,610mAh, and has a more compact 11.2" screen, and is 85g lighter. Compared to the Pad 6S Pro 12.4, the Pad 7 has 12GB RAM compared to Pad 6S Pro 12.4's 16GB, while offers 256GB storage compared to 1024GB. The Pad 8 Pro has 12GB RAM compared to Pad 8 Pro's 16GB, and the Pad 7 Pro offers 256GB storage compared to 512GB.
When compared to competing devices, the Pad 7 packs a larger 8,850mAh battery (+850mAh). Against the Pad 2 from OnePlus, the Pad 7 has 8,850mAh battery compared to Pad 2's 9,510mAh. Versus the Tab S10 FE Plus, the Pad 7 has 8,850mAh battery compared to Tab S10 FE Plus's 10,090mAh, and has a more compact 11.2" screen. When matched against the Moto Pad 60 Pro from Motorola, it has 8,850mAh battery compared to Moto Pad 60 Pro's 10,200mAh.
| Weight i | 500 g (18 others) |
| Thickness i | 6.2 mm (9 others) |
| Width i | 251.2 mm (14 others) |
| Height i | 173.4 mm (9 others) |
| Volume i | 270.06 cm³ (7 others) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 11.2" (11 others) |
| Resolution i | 3200 x 2136 px (13 others) |
| Pixel Density i | 344 ppi (9 others) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Refresh Rate i | 144Hz (64 others) |
| Touch sampling rate i | 360Hz (4 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Supports hdr10 i | ✔ (112 others) |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 12GB (73 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 7 Plus Gen 3 (1 other) |
| Gpu name i | Adreno 732 (2 others) |
| CPU Speed i | 1 x 2.8 GHz & 3 x 2.6 GHz & 4 x 1.9 GHz (Qualcomm Snapdragon 7 Plus Gen 3) (4 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 5098 (Qualcomm Snapdragon 7 Plus Gen 3) (4 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1913 (Qualcomm Snapdragon 7 Plus Gen 3) (4 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 4 nm (Qualcomm Snapdragon 7 Plus Gen 3) (2 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (96 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✔ (25 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (22 others) |
| Has ldac i | ✔ (29 others) |
| Has aptx adaptive i | ✔ (7 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Number of microphones i | 4 (25 others) |
| Battery Power i | 8850 mAh (7 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 1 year ago10/29/2024 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax) (4 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (119 others) |