Samsung Galaxy Tab S9 features Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 processor, 12GB RAM with 256GB storage, 11" display, 8400 mAh battery, 13 MP main camera.
Against the Tab S9 Plus, offers 256GB storage compared to 512GB, and has 8,400mAh battery compared to Tab S9 Plus's 10,090mAh, and has a more compact 11" screen, and is 88g lighter. Compared to the Tab S9 Ultra, the Tab S9 has 12GB RAM compared to Tab S9 Ultra's 16GB, while offers 256GB storage compared to 1024GB. The Tab S11 Ultra has 12GB RAM compared to Tab S11 Ultra's 16GB, and the Tab S10 Plus offers 256GB storage compared to 512GB.
When compared to competing devices, the Tab S9 has 8,400mAh battery compared to Pad 2's 9,510mAh, while has a more compact 11" screen, while is 86g lighter. Against the Moto Pad 60 Pro from Motorola, the Tab S9 has 8,400mAh battery compared to Moto Pad 60 Pro's 10,200mAh. Versus the Tab Extreme, the Tab S9 has 8,400mAh battery compared to Tab Extreme's 12,300mAh, and has a more compact 11" screen. When matched against the Fossibot DT3 5G from the manufacturer, it has 8,400mAh battery compared to Fossibot DT3 5G's 21,560mAh.
| Weight i | 498 g (6 others) |
| Thickness i | 5.9 mm (12 others) |
| Width i | 254.3 mm (8 others) |
| Height i | 165.8 mm (10 others) |
| Volume i | 248.76 cm³ (3 others) |
| Stylus Included i | ✔ (113 others) |
| Has A Detachable Keyboard i | ✔ (52 others) |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | Water resistant (66 others) |
| Screen Size i | 11" (92 others) |
| Resolution i | 2560 x 1600 px (79 others) |
| Pixel Density i | 274 ppi (26 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (78 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (101 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (143 others) |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Supports hdr10 i | ✔ (112 others) |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 12GB (73 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 (4 others) |
| Gpu name i | Adreno 740 (4 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.2 GHz & 4 x 2.8 GHz & 3 x 2 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2) (15 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2027 (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2) (15 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 4 nm (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2) (4 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 12MP (45 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (96 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✔ (25 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Number of microphones i | 2 (116 others) |
| Battery Power i | 8400 mAh (8 others) |
| Battery Life i | 15 hours (18 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Charge time i | 1.3 hours (22 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 2 years ago07/26/2023 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (25 others) |
| Charging speed i | 45W (24 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |