Fossibot DT3 5G features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 12GB RAM with 256GB storage, 10.4" display, 21560 mAh battery, 64 MP & 20 MP main camera.
When compared to competing devices, the Fossibot DT3 5G packs a larger 21,560mAh battery (+13,160mAh), while has a more compact 10.4" screen, while is 497g lighter, while sports a 64MP main camera versus 13MP. Against the Tab S8 from Samsung, the Fossibot DT3 5G packs a larger 21,560mAh battery (+13,560mAh). Versus the Pad 2, the Fossibot DT3 5G packs a larger 21,560mAh battery (+12,050mAh), and has a more compact 10.4" screen. When matched against the Pad 7 from Xiaomi, it packs a larger 21,560mAh battery (+12,710mAh), while the Tab S10 FE Plus comparison shows it packs a larger 21,560mAh battery (+11,470mAh).
| Weight i | 1.07 kg (2 others) |
| Thickness i | 20.5 mm (3 others) |
| Width i | 253.4 mm (3 others) |
| Height i | 163.2 mm (3 others) |
| Volume i | 847.78 cm³ (3 others) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | Waterproof (47 others) |
| Screen Size i | 10.4" (23 others) |
| Resolution i | 2000 x 1200 px (56 others) |
| Pixel Density i | 224 ppi (94 others) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Refresh Rate i | 90Hz (61 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (143 others) |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 12GB (73 others) |
| Gpu name i | Mali G615 MC2 (4 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2.5 GHz & 4 x 2 GHz (MediaTek Dimensity 7300) (3 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 2932 (MediaTek Dimensity 7300) (3 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1026 (MediaTek Dimensity 7300) (3 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 4 nm (MediaTek Dimensity 7300) (2 others) |
| Megapixels (main camera) i | 64 MP & 20 MP |
| Megapixels (front camera) i | 32MP (18 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 21560 mAh |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 6 months ago07/16/2025 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac) (11 others) |
| Charging speed i | 66W (2 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (102 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |