OnePlus Pad 2 features Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 processor, 12GB RAM with 256GB storage, 12.1" display, 9510 mAh battery, 13 MP main camera.
1" screen, while is 91g lighter. Against the Pad 2 Pro, has 12GB RAM compared to Pad 2 Pro's 16GB, and offers 256GB storage compared to 512GB, and has 9,510mAh battery compared to Pad 2 Pro's 12,140mAh, and has a more compact 12.1" screen, and is 91g lighter. Compared to the Pad, the Pad 2 includes 4GB more RAM (12GB vs 8GB), while provides 256GB storage versus Pad's 128GB. The Pad Go 2 includes 4GB more RAM (12GB vs 8GB), and the Pad 3 (China) offers 256GB storage compared to 512GB.
When compared to competing devices, the Pad 2 packs a larger 9,510mAh battery (+1,110mAh), while features a larger 12.1" display versus 11", while weighs 86g more at 584g. Against the Tab S8 from Samsung, the Pad 2 packs a larger 9,510mAh battery (+1,510mAh). Versus the Pad 7, the Pad 2 packs a larger 9,510mAh battery (+660mAh), and features a larger 12.1" display versus 11.2". When matched against the Tab S10 FE Plus from Samsung, it has 9,510mAh battery compared to Tab S10 FE Plus's 10,090mAh, while the Moto Pad 60 Pro comparison shows it has 9,510mAh battery compared to Moto Pad 60 Pro's 10,200mAh.
| Weight i | 584 g (1 other) |
| Thickness i | 6.49 mm (1 other) |
| Width i | 268.6 mm (1 other) |
| Height i | 195 mm (1 other) |
| Volume i | 339.93 cm³ (1 other) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 12.1" (27 others) |
| Resolution i | 3000 x 2120 px (2 others) |
| Pixel Density i | 304 ppi (3 others) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Refresh Rate i | 144Hz (64 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Supports hdr10 i | ✔ (112 others) |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 12GB (73 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 (8 others) |
| Gpu name i | Adreno 750 (9 others) |
| CPU Speed i | 3 x 3.15 GHz & 2 x 2.96 GHz & 2 x 2.26 GHz & 1 x 3.3 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3) (11 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 7325 (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3) (11 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2213 (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3) (11 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 4 nm (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3) (9 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (96 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✔ (25 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (22 others) |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 9510 mAh (4 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 1 year ago07/16/2024 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) (11 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (119 others) |