Lenovo Tab Extreme features MediaTek Dimensity 9000 processor, 12GB RAM with 256GB storage, 14.5" display, 12300 mAh battery, 13 MP main camera.
5" display versus 12.7", while weighs 100g more at 740g. Against the Legion Tab Gen 3, has 12GB RAM compared to Legion Tab Gen 3's 16GB, and offers 256GB storage compared to 512GB, and packs a larger 12,300mAh battery (+5,750mAh), and features a larger 14.5" display versus 8.8", and weighs 390g more at 740g. Compared to the Yoga Tab, the Tab Extreme packs a larger 12,300mAh battery (+3,440mAh), while features a larger 14.5" display versus 11.1". The Idea Tab Pro includes 4GB more RAM (12GB vs 8GB), and the Legion Y700 (2025) has 12GB RAM compared to Legion Y700 (2025)'s 16GB.
When compared to competing devices, the Tab Extreme packs a larger 12,300mAh battery (+3,900mAh), while features a larger 14.5" display versus 11", while weighs 242g more at 740g. Against the Tab S8 from Samsung, the Tab Extreme packs a larger 12,300mAh battery (+4,300mAh). Versus the Pad 2, the Tab Extreme packs a larger 12,300mAh battery (+2,790mAh), and features a larger 14.5" display versus 12.1". When matched against the Pad 7 from Xiaomi, it packs a larger 12,300mAh battery (+3,450mAh), while the Tab S10 FE Plus comparison shows it packs a larger 12,300mAh battery (+2,210mAh).
| Weight i | 740 g |
| Thickness i | 5.85 mm |
| Width i | 327.8 mm |
| Height i | 210.8 mm |
| Volume i | 404.24 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 14.5" |
| Resolution i | 3000 x 1876 px |
| Pixel Density i | 267 ppi (18 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (78 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (101 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Supports hdr10 i | ✔ (112 others) |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 12GB (73 others) |
| Chipset (soc) name i | MediaTek Dimensity 9000 (2 others) |
| Gpu name i | Mali G710 MP10 (2 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.05 GHz & 3 x 2.85 GHz & 4 x 1.8 GHz (MediaTek Dimensity 9000) (2 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 4 nm (MediaTek Dimensity 9000) (2 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 13MP (10 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Battery Power i | 12300 mAh |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 3 years ago01/07/2023 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac) (11 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |