Lenovo Idea Tab Pro features MediaTek Dimensity 8300 processor, 8GB RAM with 256GB storage, 12.7" display, 10200 mAh battery, 13 MP main camera.
Against the Legion Tab Gen 3, has 8GB RAM compared to Legion Tab Gen 3's 16GB, and offers 256GB storage compared to 512GB, and packs a larger 10,200mAh battery (+3,650mAh), and features a larger 12.7" display versus 8.8", and weighs 270g more at 620g. Compared to the Tab Extreme, the Idea Tab Pro has 8GB RAM compared to Tab Extreme's 12GB, while has 10,200mAh battery compared to Tab Extreme's 12,300mAh. The Yoga Tab has 8GB RAM compared to Yoga Tab's 12GB, and the Legion Y700 (2025) has 8GB RAM compared to Legion Y700 (2025)'s 16GB.
When compared to competing devices, the Idea Tab Pro features a larger 12.7" display versus 10.1", while is 63g lighter. Against the iPad Air (2022) from Apple, the Idea Tab Pro packs a larger 10,200mAh battery (+2,600mAh). Versus the Ulefone Armor Pad 2, the Idea Tab Pro has 10,200mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 2's 18,600mAh, and features a larger 12.7" display versus 11". When matched against the Ulefone Armor Pad 4 Ultra from the manufacturer, it has 10,200mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 4 Ultra's 11,800mAh, while the Tab S9 comparison shows it has 8GB RAM compared to Tab S9's 12GB.
| Weight i | 620 g (1 other) |
| Thickness i | 6.9 mm (34 others) |
| Width i | 291.18 mm |
| Height i | 189.1 mm (3 others) |
| Volume i | 379.93 cm³ |
| Stylus Included i | ✔ (113 others) |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 12.7" (3 others) |
| Resolution i | 2944 x 1840 px (2 others) |
| Pixel Density i | 273 ppi (6 others) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Refresh Rate i | 144Hz (64 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✔ (112 others) |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | MediaTek Dimensity 8300 (1 other) |
| Gpu name i | Mali G615 MP6 (1 other) |
| CPU Speed i | 1 x 3.35 GHz & 3 x 3 GHz & 4 x 2.2 GHz (MediaTek Dimensity 8300) (1 other) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 4610 (MediaTek Dimensity 8300) (1 other) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1485 (MediaTek Dimensity 8300) (1 other) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 4 nm (MediaTek Dimensity 8300) (1 other) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 10200 mAh (10 others) |
| Battery Life i | 8.33 hours |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 10 months ago03/14/2025 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax) (4 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (119 others) |