Xiaomi Poco Pad M1 features Qualcomm Snapdragon 7s Gen 4 processor, 8GB RAM with 256GB storage, 12.1" display, 12000 mAh battery, 8 MP main camera.
1" screen, while is 109g lighter. Against the Pad 7S Pro 12.5, has 8GB RAM compared to Pad 7S Pro 12.5's 16GB, and offers 256GB storage compared to 1024GB, and packs a larger 12,000mAh battery (+1,390mAh), and has a more compact 12.1" screen, and is 85g lighter. Compared to the Pad 7, the Poco Pad M1 has 8GB RAM compared to Pad 7's 12GB, while packs a larger 12,000mAh battery (+3,150mAh). The Pad 6S Pro 12.4 has 8GB RAM compared to Pad 6S Pro 12.4's 16GB, and the Pad 8 Pro has 8GB RAM compared to Pad 8 Pro's 16GB.
When compared to competing devices, the Poco Pad M1 packs a larger 12,000mAh battery (+1,900mAh), while features a larger 12.1" display versus 10.1", while is 183g lighter. Against the iPad Air (2022) from Apple, the Poco Pad M1 packs a larger 12,000mAh battery (+4,400mAh). Versus the Ulefone Armor Pad 2, the Poco Pad M1 has 12,000mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 2's 18,600mAh, and features a larger 12.1" display versus 11". When matched against the Ulefone Armor Pad 4 Ultra from the manufacturer, it features a larger 12.1" display versus 10.36", while the Tab Active 5 comparison shows it packs a larger 12,000mAh battery (+6,950mAh).
| Weight i | 500 g (18 others) |
| Thickness i | 7.5 mm (33 others) |
| Width i | 279.8 mm (2 others) |
| Height i | 181.7 mm (2 others) |
| Volume i | 381.3 cm³ (2 others) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 12.1" (27 others) |
| Resolution i | 2560 x 1600 px (79 others) |
| Pixel Density i | 249 ppi (17 others) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (101 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Supports hdr10 i | ✔ (112 others) |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 7s Gen 4 (1 other) |
| Gpu name i | Adreno 710 (8 others) |
| CPU Speed i | 1 x 2.7 GHz & 3 x 2.4 GHz & 4 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 7s Gen 4) (2 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 4 nm (Qualcomm Snapdragon 7s Gen 4) (1 other) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✖ |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✔ (25 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (22 others) |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✔ (7 others) |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 12000 mAh (4 others) |
| Supports Fast Charging i | ✖ |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 2 months ago11/26/2025 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) (60 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (119 others) |