Samsung Galaxy Tab Active 5 features Qualcomm Snapdragon 778G 5G processor, 8GB RAM with 256GB storage, 8" display, 5050 mAh battery, 13 MP main camera.
Against the Tab S8 Ultra, has 8GB RAM compared to Tab S8 Ultra's 16GB, and offers 256GB storage compared to 512GB, and has 5,050mAh battery compared to Tab S8 Ultra's 11,200mAh, and has a more compact 8" screen, and is 295g lighter. Compared to the Tab S9 Plus, the Tab Active 5 has 8GB RAM compared to Tab S9 Plus's 12GB, while offers 256GB storage compared to 512GB. The Tab S9 Ultra has 8GB RAM compared to Tab S9 Ultra's 16GB, and the Tab S11 Ultra has 8GB RAM compared to Tab S11 Ultra's 16GB.
When compared to competing devices, the Tab Active 5 has 5,050mAh battery compared to iPad Air (2022)'s 7,600mAh, while has a more compact 8" screen, while is 29g lighter. Against the Ulefone Armor Pad 2 from the manufacturer, the Tab Active 5 has 5,050mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 2's 18,600mAh. Versus the Ulefone Armor Pad 4 Ultra, the Tab Active 5 has 5,050mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 4 Ultra's 11,800mAh, and has a more compact 8" screen. When matched against the Redmi Pad 2 Pro from Xiaomi, it has 5,050mAh battery compared to Redmi Pad 2 Pro's 12,000mAh, while the Pad 6 comparison shows it has 5,050mAh battery compared to Pad 6's 8,840mAh.
| Weight i | 433 g (1 other) |
| Thickness i | 10.1 mm (3 others) |
| Width i | 213.8 mm (2 others) |
| Height i | 126.8 mm (2 others) |
| Volume i | 273.81 cm³ (1 other) |
| Stylus Included i | ✔ (113 others) |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | Waterproof (47 others) |
| Screen Size i | 8" (59 others) |
| Resolution i | 1920 x 1200 px (136 others) |
| Pixel Density i | 283 ppi (19 others) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (101 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (143 others) |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 778G 5G (1 other) |
| Gpu name i | Adreno 660 (6 others) |
| CPU Speed i | 1 x 2.4 GHz & 3 x 2.2 GHz & 4 x 1.9 GHz (Qualcomm Snapdragon 778G 5G) (2 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 2841 (Qualcomm Snapdragon 778G 5G) (2 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1017 (Qualcomm Snapdragon 778G 5G) (2 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 6 nm (Qualcomm Snapdragon 778G 5G) (1 other) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 5MP (161 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (96 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Battery Power i | 5050 mAh (2 others) |
| Supports Fast Charging i | ✖ |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✔ (51 others) |
| Release date i | 2 years ago01/10/2024 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) (60 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (102 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |