Ulefone Armor Pad 3 Pro features MediaTek MT8788 processor, 8GB RAM with 256GB storage, 10.36" display, 33280 mAh battery, 50 MP main camera.
When compared to competing devices, the Ulefone Armor Pad 3 Pro packs a larger 33,280mAh battery (+23,180mAh), while features a larger 10.36" display versus 10.1", while is 682g lighter, while sports a 50MP main camera versus 12MP. Against the iPad Air (2022) from Apple, the Ulefone Armor Pad 3 Pro packs a larger 33,280mAh battery (+25,680mAh). Versus the Ulefone Armor Pad 2, the Ulefone Armor Pad 3 Pro packs a larger 33,280mAh battery (+14,680mAh), and has a more compact 10.36" screen. When matched against the Tab S9 from Samsung, it has 8GB RAM compared to Tab S9's 12GB, while the Tab S8 comparison shows it has 8GB RAM compared to Tab S8's 12GB.
| Weight i | 1.24 kg |
| Thickness i | 21.2 mm |
| Width i | 261.7 mm (1 other) |
| Height i | 166.8 mm (1 other) |
| Volume i | 925.41 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | Waterproof (47 others) |
| Screen Size i | 10.36" (9 others) |
| Resolution i | 2000 x 1200 px (56 others) |
| Pixel Density i | 225 ppi (19 others) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | MediaTek MT8788 (8 others) |
| Gpu name i | Mali G72 MP3 (19 others) |
| CPU Speed i | 8 x 2 GHz (MediaTek MT8788) (8 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 12 nm (MediaTek MT8788) (8 others) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP (15 others) |
| Megapixels (front camera) i | 32MP (18 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Battery Power i | 33280 mAh |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 9 months ago04/16/2025 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) (125 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (102 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 1306 (MediaTek MT8788) (8 others) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 284 (MediaTek MT8788) (8 others) |