Samsung Galaxy Tab Active 5 Pro features Qualcomm Snapdragon 7s Gen 3 processor, 8GB RAM with 256GB storage, 10.1" display, 10100 mAh battery, 12 MP main camera.
1" screen, while weighs 185g more at 683g. Against the Tab S8 Ultra, has 8GB RAM compared to Tab S8 Ultra's 16GB, and offers 256GB storage compared to 512GB, and has 10,100mAh battery compared to Tab S8 Ultra's 11,200mAh, and has a more compact 10.1" screen, and is 45g lighter. Compared to the Tab S9 Plus, the Tab Active 5 Pro has 8GB RAM compared to Tab S9 Plus's 12GB, while offers 256GB storage compared to 512GB. The Tab S9 Ultra has 8GB RAM compared to Tab S9 Ultra's 16GB, and the Tab S11 Ultra has 8GB RAM compared to Tab S11 Ultra's 16GB.
When compared to competing devices, the Tab Active 5 Pro packs a larger 10,100mAh battery (+2,500mAh), while has a more compact 10.1" screen, while weighs 221g more at 683g. Against the Ulefone Armor Pad 2 from the manufacturer, the Tab Active 5 Pro has 10,100mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 2's 18,600mAh. Versus the Ulefone Armor Pad 4 Ultra, the Tab Active 5 Pro has 10,100mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 4 Ultra's 11,800mAh, and has a more compact 10.1" screen. When matched against the Redmi Pad 2 Pro from Xiaomi, it has 10,100mAh battery compared to Redmi Pad 2 Pro's 12,000mAh, while the Pad 6 comparison shows it packs a larger 10,100mAh battery (+1,260mAh).
| Weight i | 683 g |
| Thickness i | 10.2 mm (2 others) |
| Width i | 242.9 mm (1 other) |
| Height i | 170.2 mm (3 others) |
| Volume i | 421.68 cm³ (1 other) |
| Stylus Included i | ✔ (113 others) |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | Waterproof (47 others) |
| Screen Size i | 10.1" (165 others) |
| Resolution i | 1920 x 1200 px (136 others) |
| Pixel Density i | 224 ppi (94 others) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (101 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (143 others) |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 7s Gen 3 |
| Gpu name i | Adreno 710 (8 others) |
| CPU Speed i | 1 x 2.5 GHz & 3 x 2.4 GHz & 4 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 7s Gen 3) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 3239 (Qualcomm Snapdragon 7s Gen 3) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1162 (Qualcomm Snapdragon 7s Gen 3) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 4 nm (Qualcomm Snapdragon 7s Gen 3) |
| Megapixels (main camera) i | 12 MP (25 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (96 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Battery Power i | 10100 mAh (13 others) |
| Supports Fast Charging i | ✖ |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✔ (51 others) |
| Release date i | 9 months ago04/14/2025 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) (60 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (102 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 3242 (Qualcomm Snapdragon 7s Gen 3) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 893 (Qualcomm Snapdragon 7s Gen 3) |