Apple iPad Air (2022) features Apple M1 processor, 8GB RAM with 256GB storage, 10.9" display, 7600 mAh battery, 12 MP main camera.
9 (2022) Wi-Fi + Cellular's 16GB, while offers 256GB storage compared to 2000GB, while has a more compact 10.9" screen, while is 223g lighter. Against the iPad Pro 13 (2024) Wi-Fi + Cellular, has 8GB RAM compared to iPad Pro 13 (2024) Wi-Fi + Cellular's 16GB, and offers 256GB storage compared to 2000GB, and has 7,600mAh battery compared to iPad Pro 13 (2024) Wi-Fi + Cellular's 10,340mAh, and has a more compact 10.9" screen, and is 120g lighter. Compared to the iPad Pro 11 (2025) Wi-Fi + Cellular, the iPad Air (2022) has 8GB RAM compared to iPad Pro 11 (2025) Wi-Fi + Cellular's 16GB, while offers 256GB storage compared to 2048GB. The iPad Pro 11 (2021) Wi-Fi + Cellular has 8GB RAM compared to iPad Pro 11 (2021) Wi-Fi + Cellular's 16GB, and the iPad Mini (2024) offers 256GB storage compared to 512GB.
When compared to competing devices, the iPad Air (2022) has 7,600mAh battery compared to Tab Active 5 Pro's 10,100mAh, while features a larger 10.9" display versus 10.1", while is 221g lighter. Against the Ulefone Armor Pad 2 from the manufacturer, the iPad Air (2022) has 7,600mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 2's 18,600mAh. Versus the Ulefone Armor Pad 4 Ultra, the iPad Air (2022) has 7,600mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 4 Ultra's 11,800mAh, and features a larger 10.9" display versus 10.36". When matched against the Tab Active 5 from Samsung, it packs a larger 7,600mAh battery (+2,550mAh), while the Redmi Pad 2 Pro comparison shows it has 7,600mAh battery compared to Redmi Pad 2 Pro's 12,000mAh.
| Weight i | 462 g (5 others) |
| Thickness i | 6.1 mm (19 others) |
| Width i | 247.6 mm (12 others) |
| Height i | 178.5 mm (9 others) |
| Volume i | 269.6 cm³ (5 others) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 10.9" (8 others) |
| Resolution i | 1640 x 2360 px (1 other) |
| Pixel Density i | 264 ppi (46 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Refresh Rate i | 60Hz (67 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | Apple M1 |
| CPU Speed i | 4 x 3.2 GHz & 4 x 2 GHz (Apple M1) (2 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 8385 (Apple M1) (2 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2348 (Apple M1) (2 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 5 nm (Apple M1) |
| Megapixels (main camera) i | 12 MP (25 others) |
| Megapixels (front camera) i | 12MP (45 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (54 others) |
| Has a flash i | ✖ |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Number of microphones i | 2 (116 others) |
| Battery Power i | 7600 mAh (3 others) |
| Battery Life i | 10 hours (47 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 3 years ago03/08/2022 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (24 others) |
| Sim cards i | 1 SIM, 1 eSIM (31 others) |
| Has mail privacy protection i | ✔ (23 others) |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 7404 (Apple M1) (2 others) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 1710 (Apple M1) (2 others) |
| Ram speed (max) i | 4266 MHz (Apple M1) (2 others) |