Xiaomi Redmi Pad 2 Pro features Qualcomm Snapdragon 7s Gen 4 processor, 8GB RAM with 256GB storage, 12.1" display, 12000 mAh battery, 8 MP main camera.
1" screen. Against the Pad 7S Pro 12.5, has 8GB RAM compared to Pad 7S Pro 12.5's 16GB, and offers 256GB storage compared to 1024GB, and packs a larger 12,000mAh battery (+1,390mAh), and has a more compact 12.1" screen, and weighs 25g more at 610g. Compared to the Pad 7, the Redmi Pad 2 Pro has 8GB RAM compared to Pad 7's 12GB, while packs a larger 12,000mAh battery (+3,150mAh). The Pad 6S Pro 12.4 has 8GB RAM compared to Pad 6S Pro 12.4's 16GB, and the Pad 8 Pro has 8GB RAM compared to Pad 8 Pro's 16GB.
When compared to competing devices, the Redmi Pad 2 Pro packs a larger 12,000mAh battery (+1,900mAh), while features a larger 12.1" display versus 10.1", while is 73g lighter. Against the iPad Air (2022) from Apple, the Redmi Pad 2 Pro packs a larger 12,000mAh battery (+4,400mAh). Versus the Ulefone Armor Pad 2, the Redmi Pad 2 Pro has 12,000mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 2's 18,600mAh, and features a larger 12.1" display versus 11". When matched against the Ulefone Armor Pad 4 Ultra from the manufacturer, it features a larger 12.1" display versus 10.36", while the Tab Active 5 comparison shows it packs a larger 12,000mAh battery (+6,950mAh).
| Weight i | 610 g (3 others) |
| Thickness i | 7.5 mm (33 others) |
| Width i | 279.8 mm (2 others) |
| Height i | 181.7 mm (2 others) |
| Volume i | 381.3 cm³ (2 others) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 12.1" (27 others) |
| Resolution i | 2560 x 1600 px (79 others) |
| Pixel Density i | 249 ppi (17 others) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (101 others) |
| Touch sampling rate i | 240Hz (11 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (143 others) |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 7s Gen 4 (1 other) |
| Gpu name i | Adreno 710 (8 others) |
| CPU Speed i | 1 x 2.7 GHz & 3 x 2.4 GHz & 4 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 7s Gen 4) (2 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 4 nm (Qualcomm Snapdragon 7s Gen 4) (1 other) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✔ (25 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (22 others) |
| Has ldac i | ✔ (29 others) |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Battery Power i | 12000 mAh (4 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Charge time i | 2 hours (4 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 4 months ago09/24/2025 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) (60 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (119 others) |