Xiaomi Pad 6 features Qualcomm Snapdragon 870 processor, 8GB RAM with 256GB storage, 11" display, 8840 mAh battery, 13 MP main camera.
Against the Pad 7S Pro 12.5, has 8GB RAM compared to Pad 7S Pro 12.5's 16GB, and offers 256GB storage compared to 1024GB, and has 8,840mAh battery compared to Pad 7S Pro 12.5's 10,610mAh, and has a more compact 11" screen, and is 95g lighter. Compared to the Pad 7, the Pad 6 has 8GB RAM compared to Pad 7's 12GB. The Pad 6S Pro 12.4 has 8GB RAM compared to Pad 6S Pro 12.4's 16GB, and the Pad 8 Pro has 8GB RAM compared to Pad 8 Pro's 16GB.
When compared to competing devices, the Pad 6 has 8,840mAh battery compared to Tab Active 5 Pro's 10,100mAh, while features a larger 11" display versus 10.1", while is 193g lighter. Against the iPad Air (2022) from Apple, the Pad 6 packs a larger 8,840mAh battery (+1,240mAh). Versus the Ulefone Armor Pad 2, the Pad 6 has 8,840mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 2's 18,600mAh, and weighs 489g more at 490g. When matched against the Ulefone Armor Pad 4 Ultra from the manufacturer, it has 8,840mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 4 Ultra's 11,800mAh, while the Tab Active 5 comparison shows it packs a larger 8,840mAh battery (+3,790mAh).
| Weight i | 490 g (12 others) |
| Thickness i | 6.5 mm (13 others) |
| Width i | 254 mm (3 others) |
| Height i | 165.2 mm (2 others) |
| Volume i | 272.75 cm³ (2 others) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 11" (92 others) |
| Resolution i | 2880 x 1800 px (7 others) |
| Pixel Density i | 309 ppi (2 others) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Refresh Rate i | 144Hz (64 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (143 others) |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Supports hdr10 i | ✔ (112 others) |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 870 (12 others) |
| Gpu name i | Adreno 650 (16 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.2 GHz & 3 x 2.42 GHz & 4 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 870) (13 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 3317 (Qualcomm Snapdragon 870) (13 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 870 (Qualcomm Snapdragon 870) (13 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 7 nm (Qualcomm Snapdragon 870) (12 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (96 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has ldac i | ✔ (29 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Number of microphones i | 4 (25 others) |
| Battery Power i | 8840 mAh (1 other) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 3 years ago12/13/2022 (2 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) (60 others) |
| Charging speed i | 33W (8 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (119 others) |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 3488 (Qualcomm Snapdragon 870) (13 others) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 1029 (Qualcomm Snapdragon 870) (13 others) |