Apple iPad Mini (2024) features Apple A17 Pro processor, 8GB RAM with 512GB storage, 8.3" display, 5078 mAh battery, 12 MP main camera.
9 (2022) Wi-Fi + Cellular's 16GB, while offers 512GB storage compared to 2000GB, while has 5,078mAh battery compared to iPad Pro 12.9 (2022) Wi-Fi + Cellular's 7,538mAh, while has a more compact 8.3" screen, while is 388g lighter. Against the iPad Pro 13 (2024) Wi-Fi + Cellular, has 8GB RAM compared to iPad Pro 13 (2024) Wi-Fi + Cellular's 16GB, and offers 512GB storage compared to 2000GB, and has 5,078mAh battery compared to iPad Pro 13 (2024) Wi-Fi + Cellular's 10,340mAh, and has a more compact 8.3" screen, and is 285g lighter. Compared to the iPad Pro 11 (2025) Wi-Fi + Cellular, the iPad Mini (2024) has 8GB RAM compared to iPad Pro 11 (2025) Wi-Fi + Cellular's 16GB, while offers 512GB storage compared to 2048GB. The iPad Pro 11 (2021) Wi-Fi + Cellular has 8GB RAM compared to iPad Pro 11 (2021) Wi-Fi + Cellular's 16GB, and the iPad Pro 12.9 (2021) Wi-Fi + Cellular has 8GB RAM compared to iPad Pro 12.9 (2021) Wi-Fi + Cellular's 16GB.
When compared to competing devices, the iPad Mini (2024) has 8GB RAM compared to Tab S8 Ultra's 16GB, while has 5,078mAh battery compared to Tab S8 Ultra's 11,200mAh, while has a more compact 8.3" screen, while is 431g lighter. Against the Tab S9 Plus from Samsung, the iPad Mini (2024) has 8GB RAM compared to Tab S9 Plus's 12GB. Versus the Tab S10 Plus, the iPad Mini (2024) has 8GB RAM compared to Tab S10 Plus's 12GB, and has 5,078mAh battery compared to Tab S10 Plus's 10,090mAh. When matched against the Tab S11 from Samsung, it has 8GB RAM compared to Tab S11's 12GB, while the Pad 3 comparison shows it has 8GB RAM compared to Pad 3's 16GB.
| Weight i | 297 g (2 others) |
| Thickness i | 6.3 mm (12 others) |
| Width i | 195.4 mm (1 other) |
| Height i | 134.8 mm (5 others) |
| Volume i | 165.94 cm³ (1 other) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 8.3" (5 others) |
| Resolution i | 2266 x 1488 px (1 other) |
| Pixel Density i | 326 ppi (7 others) |
| Display Type i | IPS, LCD, LED-backlit (20 others) |
| Refresh Rate i | 60Hz (67 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Supports hdr10 i | ✔ (112 others) |
| Internal Storage i | 512GB (73 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | Apple A17 Pro |
| Gpu name i | Apple A17 GPU |
| CPU Speed i | 2 x 3.78 GHz & 4 x 2.02 GHz (Apple A17 Pro) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 7238 (Apple A17 Pro) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2908 (Apple A17 Pro) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 3 nm (Apple A17 Pro) |
| Megapixels (main camera) i | 12 MP (25 others) |
| Megapixels (front camera) i | 12MP (45 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (54 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Number of microphones i | 2 (116 others) |
| Battery Power i | 5078 mAh (1 other) |
| Battery Life i | 10 hours (47 others) |
| Supports Fast Charging i | ✖ |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Charge time i | 2 hours (4 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 1 year ago10/15/2024 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6E (802.11ax) (6 others) |
| Sim cards i | 1 eSIM (3 others) |
| Has mail privacy protection i | ✔ (23 others) |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |