Hotwav R9 Plus features Unisoc T606 processor, 8GB RAM with 512GB storage, 11" display, 20080 mAh battery, 64 MP main camera.
When compared to competing devices, the Hotwav R9 Plus packs a larger 20,080mAh battery (+15,002mAh), while features a larger 11" display versus 8.3", while is 296g lighter, while sports a 64MP main camera versus 12MP. Against the Tab S8 Ultra from Samsung, the Hotwav R9 Plus has 8GB RAM compared to Tab S8 Ultra's 16GB. Versus the Tab S9 Plus, the Hotwav R9 Plus has 8GB RAM compared to Tab S9 Plus's 12GB, and packs a larger 20,080mAh battery (+9,990mAh). When matched against the Tab S10 Plus from Samsung, it has 8GB RAM compared to Tab S10 Plus's 12GB, while the Tab S11 comparison shows it has 8GB RAM compared to Tab S11's 12GB.
| Weight i | 1.07 kg (2 others) |
| Thickness i | 17.8 mm (1 other) |
| Width i | 269.6 mm (1 other) |
| Height i | 182 mm (1 other) |
| Volume i | 873.4 cm³ (1 other) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | Waterproof (47 others) |
| Screen Size i | 11" (92 others) |
| Resolution i | 1920 x 1200 px (136 others) |
| Pixel Density i | 224 ppi (94 others) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 512GB (73 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | Unisoc T606 (20 others) |
| Gpu name i | Mali-G57MC (4 others) |
| CPU Speed i | 2 x 2.2 GHz & 6 x 1.8 GHz |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 1541 (Unisoc T7280) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 497 (Unisoc T7280) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 12 nm (Unisoc T7280) |
| Megapixels (main camera) i | 64 MP (5 others) |
| Megapixels (front camera) i | 16MP (24 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 20080 mAh (1 other) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 8 months ago05/26/2025 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) (125 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |