Xiaomi Poco Pad X1 features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 8GB RAM with 512GB storage, 11.2" display, 8850 mAh battery, 13 MP main camera.
2" screen, while is 109g lighter. Against the Pad 7S Pro 12.5, has 8GB RAM compared to Pad 7S Pro 12.5's 16GB, and offers 512GB storage compared to 1024GB, and has 8,850mAh battery compared to Pad 7S Pro 12.5's 10,610mAh, and has a more compact 11.2" screen, and is 85g lighter. Compared to the Pad 7, the Poco Pad X1 has 8GB RAM compared to Pad 7's 12GB, while provides 512GB storage versus Pad 7's 256GB. The Pad 6S Pro 12.4 has 8GB RAM compared to Pad 6S Pro 12.4's 16GB, and the Pad 8 Pro has 8GB RAM compared to Pad 8 Pro's 16GB.
When compared to competing devices, the Poco Pad X1 packs a larger 8,850mAh battery (+3,772mAh), while features a larger 11.2" display versus 8.3", while weighs 203g more at 500g. Against the Tab S8 Ultra from Samsung, the Poco Pad X1 has 8GB RAM compared to Tab S8 Ultra's 16GB. Versus the Tab S9 Plus, the Poco Pad X1 has 8GB RAM compared to Tab S9 Plus's 12GB, and has 8,850mAh battery compared to Tab S9 Plus's 10,090mAh. When matched against the Tab S10 Plus from Samsung, it has 8GB RAM compared to Tab S10 Plus's 12GB, while the Tab S11 comparison shows it has 8GB RAM compared to Tab S11's 12GB.
| Weight i | 500 g (18 others) |
| Thickness i | 6.2 mm (9 others) |
| Width i | 251.2 mm (14 others) |
| Height i | 173.4 mm (9 others) |
| Volume i | 270.06 cm³ (7 others) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 11.2" (11 others) |
| Resolution i | 3200 x 2136 px (13 others) |
| Pixel Density i | 344 ppi (9 others) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Refresh Rate i | 144Hz (64 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Supports hdr10 i | ✔ (112 others) |
| Internal Storage i | 512GB (73 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Gpu name i | Adreno 732 (2 others) |
| CPU Speed i | 1 x 2.8 GHz & 3 x 2.6 GHz & 4 x 1.9 GHz (Qualcomm Snapdragon 7 Plus Gen 3) (4 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 5098 (Qualcomm Snapdragon 7 Plus Gen 3) (4 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1913 (Qualcomm Snapdragon 7 Plus Gen 3) (4 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 4 nm (Qualcomm Snapdragon 7 Plus Gen 3) (2 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (96 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✖ |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 8850 mAh (7 others) |
| Supports Fast Charging i | ✖ |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 2 months ago11/26/2025 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) (60 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (119 others) |