OnePlus Pad Go 2 features MediaTek Dimensity 7300 processor, 8GB RAM with 512GB storage, 12.1" display, 10050 mAh battery, 8 MP main camera.
1" screen, while is 76g lighter. Against the Pad 2, has 8GB RAM compared to Pad 2's 12GB, and provides 512GB storage versus Pad 2's 256GB, and packs a larger 10,050mAh battery (+540mAh), and weighs 15g more at 599g. Compared to the Pad 2 Pro, the Pad Go 2 has 8GB RAM compared to Pad 2 Pro's 16GB, while has 10,050mAh battery compared to Pad 2 Pro's 12,140mAh. The Pad provides 512GB storage versus Pad's 128GB, and the Pad 3 (China) has 8GB RAM compared to Pad 3 (China)'s 12GB.
When compared to competing devices, the Pad Go 2 packs a larger 10,050mAh battery (+4,972mAh), while features a larger 12.1" display versus 8.3", while weighs 302g more at 599g. Against the Tab S8 Ultra from Samsung, the Pad Go 2 has 8GB RAM compared to Tab S8 Ultra's 16GB. Versus the Tab S9 Plus, the Pad Go 2 has 8GB RAM compared to Tab S9 Plus's 12GB, and has a more compact 12.1" screen. When matched against the Tab S10 Plus from Samsung, it has 8GB RAM compared to Tab S10 Plus's 12GB, while the Tab S11 comparison shows it has 8GB RAM compared to Tab S11's 12GB.
| Weight i | 599 g (3 others) |
| Thickness i | 6.8 mm (3 others) |
| Width i | 266 mm (4 others) |
| Height i | 192.8 mm |
| Volume i | 348.74 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | Water resistant (66 others) |
| Screen Size i | 12.1" (27 others) |
| Resolution i | 2800 x 1980 px |
| Pixel Density i | 283 ppi (19 others) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (101 others) |
| Touch sampling rate i | 180Hz (8 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 512GB (73 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | MediaTek Dimensity 7300 (1 other) |
| Gpu name i | Mali G615 MC2 (4 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2.5 GHz & 4 x 2 GHz (MediaTek Dimensity 7300) (3 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 2932 (MediaTek Dimensity 7300) (3 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1026 (MediaTek Dimensity 7300) (3 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 4 nm (MediaTek Dimensity 7300) (2 others) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 10050 mAh (6 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 1 month ago12/18/2025 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) (60 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |