OnePlus Pad 3 (China) features MediaTek Dimensity 8350 processor, 12GB RAM with 512GB storage, 11.61" display, 9520 mAh battery, 8 MP main camera.
61" screen, while is 142g lighter. Against the Pad 2, provides 512GB storage versus Pad 2's 256GB, and has a more compact 11.61" screen, and is 51g lighter. Compared to the Pad 2 Pro, the Pad 3 (China) has 12GB RAM compared to Pad 2 Pro's 16GB, while has 9,520mAh battery compared to Pad 2 Pro's 12,140mAh. The Pad includes 4GB more RAM (12GB vs 8GB), and the Pad Go 2 includes 4GB more RAM (12GB vs 8GB).
When compared to competing devices, the Pad 3 (China) has 9,520mAh battery compared to Tab S9 Plus's 10,090mAh, while has a more compact 11.61" screen, while is 53g lighter. Against the Tab S10 Plus from Samsung, the Pad 3 (China) has 9,520mAh battery compared to Tab S10 Plus's 10,090mAh. Versus the Tab S11, the Pad 3 (China) packs a larger 9,520mAh battery (+1,120mAh), and features a larger 11.61" display versus 11". When matched against the Ulefone Armor Pad 5 Ultra from the manufacturer, it has 9,520mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 5 Ultra's 24,200mAh, while the Ulefone Armor Pad 5 Pro comparison shows it has 9,520mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 5 Pro's 24,200mAh.
| Weight i | 533 g (1 other) |
| Thickness i | 6.3 mm (12 others) |
| Width i | 257.8 mm (1 other) |
| Height i | 189.1 mm (3 others) |
| Volume i | 307.12 cm³ (1 other) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 11.61" (3 others) |
| Resolution i | 2800 x 2000 px (3 others) |
| Pixel Density i | 296 ppi (3 others) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Touch sampling rate i | 144Hz (12 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 512GB (73 others) |
| RAM i | 12GB (73 others) |
| Chipset (soc) name i | MediaTek Dimensity 8350 (3 others) |
| Gpu name i | Mali G615 MC6 (3 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.35 GHz & 3 x 3.2 GHz & 4 x 2.2 GHz (MediaTek Dimensity 8350) (3 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 4700 (MediaTek Dimensity 8350) (3 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1536 (MediaTek Dimensity 8350) (3 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 4 nm (MediaTek Dimensity 8350) (3 others) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (96 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✔ (22 others) |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 9520 mAh (1 other) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 1 year ago12/26/2024 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6 (802.11ax) (3 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (119 others) |