Samsung Galaxy Tab S11 features MediaTek Dimensity 9400 Plus processor, 12GB RAM with 512GB storage, 11" display, 8400 mAh battery, 13 MP main camera.
Against the Tab S8 Ultra, has 12GB RAM compared to Tab S8 Ultra's 16GB, and has 8,400mAh battery compared to Tab S8 Ultra's 11,200mAh, and has a more compact 11" screen, and is 257g lighter. Compared to the Tab S9 Plus, the Tab S11 has 8,400mAh battery compared to Tab S9 Plus's 10,090mAh, while has a more compact 11" screen. The Tab S9 Ultra has 12GB RAM compared to Tab S9 Ultra's 16GB, and the Tab S11 Ultra has 12GB RAM compared to Tab S11 Ultra's 16GB.
When compared to competing devices, the Tab S11 has 8,400mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 5 Ultra's 24,200mAh, while weighs 469g more at 471g. Against the Ulefone Armor Pad 5 Pro from the manufacturer, the Tab S11 has 8,400mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 5 Pro's 24,200mAh. Versus the Unihertz 8849 Tank Pad, the Tab S11 has 8,400mAh battery compared to Unihertz 8849 Tank Pad's 21,000mAh, and weighs 470g more at 471g. When matched against the Pad 7 Pro from Xiaomi, it is 29g lighter, while the Unihertz 8849 Tank Pad E comparison shows it has 8,400mAh battery compared to Unihertz 8849 Tank Pad E's 21,000mAh.
| Weight i | 471 g (2 others) |
| Thickness i | 5.5 mm (18 others) |
| Width i | 253.8 mm (11 others) |
| Height i | 165.3 mm (12 others) |
| Volume i | 230.74 cm³ (4 others) |
| Stylus Included i | ✔ (113 others) |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | Waterproof (47 others) |
| Screen Size i | 11" (92 others) |
| Resolution i | 2560 x 1600 px (79 others) |
| Pixel Density i | 274 ppi (26 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (78 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (101 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Supports hdr10 i | ✔ (112 others) |
| Internal Storage i | 512GB (73 others) |
| RAM i | 12GB (73 others) |
| Chipset (soc) name i | MediaTek Dimensity 9400 Plus (5 others) |
| Gpu name i | Immortalis G925 (6 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.73 GHz & 4 x 3.3 GHz & 3 x 2.4 GHz (MediaTek Dimensity 9400 Plus) (9 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 8969 (MediaTek Dimensity 9400 Plus) (9 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2874 (MediaTek Dimensity 9400 Plus) (9 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 3 nm (MediaTek Dimensity 9400 Plus) (5 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (96 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 8400 mAh (8 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 4 months ago09/04/2025 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac) (5 others) |
| Charging speed i | 45W (24 others) |
| Sim cards i | 1 SIM, 1 eSIM (31 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |