Unihertz 8849 Tank Pad E features Mediatek Helio G99 processor, 12GB RAM with 512GB storage, 10.95" display, 21000 mAh battery, 50 MP main camera.
When compared to competing devices, the Unihertz 8849 Tank Pad E packs a larger 21,000mAh battery (+10,910mAh), while has a more compact 10.95" screen, while is 585g lighter, while sports a 50MP main camera versus 13MP. Against the Tab S10 Plus from Samsung, the Unihertz 8849 Tank Pad E packs a larger 21,000mAh battery (+10,910mAh). Versus the Tab S11, the Unihertz 8849 Tank Pad E packs a larger 21,000mAh battery (+12,600mAh), and is 470g lighter. When matched against the Ulefone Armor Pad 5 Ultra from the manufacturer, it has 21,000mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 5 Ultra's 24,200mAh, while the Ulefone Armor Pad 5 Pro comparison shows it has 21,000mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 5 Pro's 24,200mAh.
| Weight i | 1.12 kg (1 other) |
| Thickness i | 19.4 mm (1 other) |
| Width i | 269.4 mm (1 other) |
| Height i | 171.4 mm (6 others) |
| Volume i | 895.8 cm³ (1 other) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | Water resistant (66 others) |
| Screen Size i | 10.95" (11 others) |
| Resolution i | 1920 x 1200 px (136 others) |
| Pixel Density i | 207 ppi (7 others) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (101 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 512GB (73 others) |
| RAM i | 12GB (73 others) |
| Chipset (soc) name i | Mediatek Helio G99 (29 others) |
| Gpu name i | Mali G57 (37 others) |
| CPU Speed i | 2 x 2.2 GHz & 6 x 2 GHz (Mediatek Helio G99) (32 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 1979 (Mediatek Helio G99) (32 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 729 (Mediatek Helio G99) (32 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 6 nm (Mediatek Helio G99) (30 others) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP (15 others) |
| Megapixels (front camera) i | 16MP (24 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (96 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Battery Power i | 21000 mAh (1 other) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 1 year ago11/25/2024 (2 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) (125 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (102 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |