Ulefone Armor Pad 5 Ultra features MediaTek Dimensity 7400X processor, 12GB RAM with 512GB storage, 11" display, 24200 mAh battery, 64 MP main camera.
When compared to competing devices, the Ulefone Armor Pad 5 Ultra packs a larger 24,200mAh battery (+14,110mAh), while has a more compact 11" screen, while is 584g lighter, while sports a 64MP main camera versus 13MP. Against the Tab S10 Plus from Samsung, the Ulefone Armor Pad 5 Ultra packs a larger 24,200mAh battery (+14,110mAh). Versus the Tab S11, the Ulefone Armor Pad 5 Ultra packs a larger 24,200mAh battery (+15,800mAh), and is 469g lighter. When matched against the Unihertz 8849 Tank Pad from the manufacturer, it packs a larger 24,200mAh battery (+3,200mAh).
| Weight i | 1.6 kg |
| Thickness i | 27.8 mm (1 other) |
| Width i | 269.7 mm (1 other) |
| Height i | 179.5 mm (4 others) |
| Volume i | 1345.83 cm³ (1 other) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | Waterproof (47 others) |
| Screen Size i | 11" (92 others) |
| Resolution i | 1920 x 1200 px (136 others) |
| Pixel Density i | 206 ppi (24 others) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Refresh Rate i | 90Hz (61 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (143 others) |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 512GB (73 others) |
| RAM i | 12GB (73 others) |
| Chipset (soc) name i | MediaTek Dimensity 7400X |
| Gpu name i | Mali G615 MC2 (4 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2.6 GHz & 4 x 2 GHz (MediaTek Dimensity 7400X) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 4 nm (MediaTek Dimensity 7400X) |
| Megapixels (main camera) i | 64 MP (5 others) |
| Megapixels (front camera) i | 32MP (18 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (96 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Battery Power i | 24200 mAh (1 other) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Release date i | 3 months ago10/15/2025 (4 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |