Blackview Active 10 Pro features MediaTek Dimensity 7300 processor, 12GB RAM with 512GB storage, 10.95" display, 30000 mAh battery, 108 MP & 20 MP main camera.
When compared to competing devices, the Blackview Active 10 Pro packs a larger 30,000mAh battery (+19,910mAh), while has a more compact 10.95" screen, while is 585g lighter, while sports a 108MP main camera versus 13MP. Against the Tab S10 Plus from Samsung, the Blackview Active 10 Pro packs a larger 30,000mAh battery (+19,910mAh). Versus the Tab S11, the Blackview Active 10 Pro packs a larger 30,000mAh battery (+21,600mAh), and is 470g lighter. When matched against the Ulefone Armor Pad 5 Ultra from the manufacturer, it packs a larger 30,000mAh battery (+5,800mAh), while the Ulefone Armor Pad 5 Pro comparison shows it packs a larger 30,000mAh battery (+5,800mAh).
| Weight i | 1.21 kg (1 other) |
| Thickness i | 19.5 mm |
| Width i | 267.6 mm |
| Height i | 179 mm (3 others) |
| Volume i | 934.06 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | Waterproof (47 others) |
| Screen Size i | 10.95" (11 others) |
| Resolution i | 1920 x 1200 px (136 others) |
| Pixel Density i | 207 ppi (7 others) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Refresh Rate i | 90Hz (61 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 512GB (73 others) |
| RAM i | 12GB (73 others) |
| Chipset (soc) name i | MediaTek Dimensity 7300 (1 other) |
| Gpu name i | Mali G615 MC2 (4 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2.5 GHz & 4 x 2 GHz (MediaTek Dimensity 7300) (3 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 2932 (MediaTek Dimensity 7300) (3 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1026 (MediaTek Dimensity 7300) (3 others) |
| Semiconductor size i | 4 nm (MediaTek Dimensity 7300) (2 others) |
| Megapixels (main camera) i | 108 MP & 20 MP |
| Megapixels (front camera) i | 50MP |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 60 fps (7 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Battery Power i | 30000 mAh |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 1 year ago12/24/2024 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) (60 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (102 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |