Samsung Galaxy Tab S10 Plus features Mediatek Dimensity 9300 Plus processor, 12GB RAM with 512GB storage, 12.4" display, 10090 mAh battery, 13 MP & 8 MP main camera.
4" display versus 11", while weighs 78g more at 576g. Against the Tab S8 Ultra, has 12GB RAM compared to Tab S8 Ultra's 16GB, and has 10,090mAh battery compared to Tab S8 Ultra's 11,200mAh, and has a more compact 12.4" screen, and is 152g lighter. Compared to the Tab S9 Ultra, the Tab S10 Plus has 12GB RAM compared to Tab S9 Ultra's 16GB, while offers 512GB storage compared to 1024GB. The Tab S11 Ultra has 12GB RAM compared to Tab S11 Ultra's 16GB.
When compared to competing devices, the Tab S10 Plus has 10,090mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 5 Ultra's 24,200mAh, while features a larger 12.4" display versus 11", while weighs 574g more at 576g. Against the Ulefone Armor Pad 5 Pro from the manufacturer, the Tab S10 Plus has 10,090mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 5 Pro's 24,200mAh. Versus the Unihertz 8849 Tank Pad, the Tab S10 Plus has 10,090mAh battery compared to Unihertz 8849 Tank Pad's 21,000mAh, and features a larger 12.4" display versus 10.95". When matched against the Pad 7 Pro from Xiaomi, it packs a larger 10,090mAh battery (+1,240mAh), while the Unihertz 8849 Tank Pad E comparison shows it has 10,090mAh battery compared to Unihertz 8849 Tank Pad E's 21,000mAh.
| Weight i | 576 g (2 others) |
| Thickness i | 5.6 mm (6 others) |
| Width i | 285.4 mm (5 others) |
| Height i | 185.4 mm (6 others) |
| Volume i | 296.31 cm³ |
| Stylus Included i | ✔ (113 others) |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | Waterproof (47 others) |
| Screen Size i | 12.4" (13 others) |
| Resolution i | 1752 x 2800 px |
| Pixel Density i | 266 ppi (9 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (78 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (101 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Supports hdr10 i | ✔ (112 others) |
| Internal Storage i | 512GB (73 others) |
| RAM i | 12GB (73 others) |
| Chipset (soc) name i | Mediatek Dimensity 9300 Plus (4 others) |
| Gpu name i | Arm Immortalis-G720 MC12 (4 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.4 GHz & 3 x 2.85 GHz & 4 x 2 GHz (Mediatek Dimensity 9300 Plus) (4 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 7547 (Mediatek Dimensity 9300 Plus) (4 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2302 (Mediatek Dimensity 9300 Plus) (4 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 4 nm (Mediatek Dimensity 9300 Plus) (4 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP & 8 MP (19 others) |
| Megapixels (front camera) i | 12MP (45 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (96 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 10090 mAh (10 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 1 year ago09/26/2024 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac) (5 others) |
| Sim cards i | 1 SIM, 1 eSIM (31 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |