Unihertz 8849 Tank Pad features Mediatek Dimensity 8200 processor, 12GB RAM with 512GB storage, 10.95" display, 21000 mAh battery, 50 MP main camera.
When compared to competing devices, the Unihertz 8849 Tank Pad packs a larger 21,000mAh battery (+10,910mAh), while has a more compact 10.95" screen, while is 585g lighter, while sports a 50MP main camera versus 13MP. Against the Tab S10 Plus from Samsung, the Unihertz 8849 Tank Pad packs a larger 21,000mAh battery (+10,910mAh). Versus the Tab S11, the Unihertz 8849 Tank Pad packs a larger 21,000mAh battery (+12,600mAh), and is 470g lighter. When matched against the Ulefone Armor Pad 5 Ultra from the manufacturer, it has 21,000mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 5 Ultra's 24,200mAh, while the Ulefone Armor Pad 5 Pro comparison shows it has 21,000mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 5 Pro's 24,200mAh.
| Weight i | 1.12 kg (1 other) |
| Thickness i | 19.4 mm (1 other) |
| Width i | 269.4 mm (1 other) |
| Height i | 171.4 mm (6 others) |
| Volume i | 895.8 cm³ (1 other) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | Water resistant (66 others) |
| Screen Size i | 10.95" (11 others) |
| Resolution i | 1920 x 1200 px (136 others) |
| Pixel Density i | 207 ppi (7 others) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (101 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 512GB (73 others) |
| RAM i | 12GB (73 others) |
| Chipset (soc) name i | Mediatek Dimensity 8200 |
| Gpu name i | Mali G610 MP6 (2 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.1 GHz & 3 x 3 GHz & 4 x 2 GHz (Mediatek Dimensity 8200) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 3891 (Mediatek Dimensity 8200) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1224 (Mediatek Dimensity 8200) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 4 nm (Mediatek Dimensity 8200) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP (15 others) |
| Megapixels (front camera) i | 16MP (24 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (96 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Battery Power i | 21000 mAh (1 other) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 1 year ago11/25/2024 (2 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) (125 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (102 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 998 (Mediatek Dimensity 8200) |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 3889 (Mediatek Dimensity 8200) |