Xiaomi Pad Mini features MediaTek Dimensity 9400 Plus processor, 12GB RAM with 512GB storage, 8.8" display, 7500 mAh battery, 13 MP main camera.
8" screen, while is 283g lighter. Against the Pad 7S Pro 12.5, has 12GB RAM compared to Pad 7S Pro 12.5's 16GB, and offers 512GB storage compared to 1024GB, and has 7,500mAh battery compared to Pad 7S Pro 12.5's 10,610mAh, and has a more compact 8.8" screen, and is 259g lighter. Compared to the Pad 7, the Pad Mini provides 512GB storage versus Pad 7's 256GB, while has 7,500mAh battery compared to Pad 7's 8,850mAh. The Pad 6S Pro 12.4 has 12GB RAM compared to Pad 6S Pro 12.4's 16GB, and the Pad 8 Pro has 12GB RAM compared to Pad 8 Pro's 16GB.
When compared to competing devices, the Pad Mini has 7,500mAh battery compared to Tab S9 Plus's 10,090mAh, while has a more compact 8.8" screen, while is 260g lighter. Against the Tab S10 Plus from Samsung, the Pad Mini has 7,500mAh battery compared to Tab S10 Plus's 10,090mAh. Versus the Tab S11, the Pad Mini has 7,500mAh battery compared to Tab S11's 8,400mAh, and has a more compact 8.8" screen. When matched against the Ulefone Armor Pad 5 Ultra from the manufacturer, it has 7,500mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 5 Ultra's 24,200mAh, while the Ulefone Armor Pad 5 Pro comparison shows it has 7,500mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 5 Pro's 24,200mAh.
| Weight i | 326 g (2 others) |
| Thickness i | 6.5 mm (13 others) |
| Width i | 205.1 mm (1 other) |
| Height i | 132 mm (2 others) |
| Volume i | 175.98 cm³ (1 other) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 8.8" (7 others) |
| Resolution i | 3008 x 1880 px (1 other) |
| Pixel Density i | 403 ppi (1 other) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Refresh Rate i | 165Hz (8 others) |
| Touch sampling rate i | 372Hz |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Supports hdr10 i | ✔ (112 others) |
| Internal Storage i | 512GB (73 others) |
| RAM i | 12GB (73 others) |
| Chipset (soc) name i | MediaTek Dimensity 9400 Plus (5 others) |
| Gpu name i | Immortalis G925 (6 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.73 GHz & 4 x 3.3 GHz & 3 x 2.4 GHz (MediaTek Dimensity 9400 Plus) (9 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 8969 (MediaTek Dimensity 9400 Plus) (9 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2874 (MediaTek Dimensity 9400 Plus) (9 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 3 nm (MediaTek Dimensity 9400 Plus) (5 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (96 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 7500 mAh (9 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 4 months ago09/24/2025 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) (11 others) |
| Charging speed i | 67W (1 other) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (119 others) |