Xiaomi Pad 8 features Qualcomm Snapdragon 8s Gen 4 processor, 12GB RAM with 256GB storage, 11.2" display, 9200 mAh battery, 13 MP main camera.
2" screen, while is 115g lighter. Against the Pad 7S Pro 12.5, has 12GB RAM compared to Pad 7S Pro 12.5's 16GB, and offers 256GB storage compared to 1024GB, and has 9,200mAh battery compared to Pad 7S Pro 12.5's 10,610mAh, and has a more compact 11.2" screen, and is 91g lighter. Compared to the Pad 6S Pro 12.4, the Pad 8 has 12GB RAM compared to Pad 6S Pro 12.4's 16GB, while offers 256GB storage compared to 1024GB. The Pad 8 Pro has 12GB RAM compared to Pad 8 Pro's 16GB.
When compared to competing devices, the Pad 8 packs a larger 9,200mAh battery (+800mAh). Against the Tab S8 from Samsung, the Pad 8 packs a larger 9,200mAh battery (+1,200mAh). Versus the Pad 2, the Pad 8 has a more compact 11.2" screen, and is 90g lighter. When matched against the Tab S10 FE Plus from Samsung, it has 9,200mAh battery compared to Tab S10 FE Plus's 10,090mAh, while the Moto Pad 60 Pro comparison shows it has 9,200mAh battery compared to Moto Pad 60 Pro's 10,200mAh.
| Weight i | 494 g (1 other) |
| Thickness i | 5.8 mm (9 others) |
| Width i | 251.2 mm (14 others) |
| Height i | 173.4 mm (9 others) |
| Volume i | 252.64 cm³ (1 other) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 11.2" (11 others) |
| Resolution i | 3200 x 2136 px (13 others) |
| Pixel Density i | 344 ppi (9 others) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Refresh Rate i | 144Hz (64 others) |
| Touch sampling rate i | 240Hz (11 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (143 others) |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✔ (112 others) |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 12GB (73 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8s Gen 4 |
| Gpu name i | Adreno 825 |
| CPU Speed i | 3 x 3.01 GHz & 2 x 2.8 GHz & 2 x 2.02 GHz & 1 x 3.21 GHz (Qualcomm Snapdragon 8s Gen 4) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 6833 (Qualcomm Snapdragon 8s Gen 4) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2041 (Qualcomm Snapdragon 8s Gen 4) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 4 nm (Qualcomm Snapdragon 8s Gen 4) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (96 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 9200 mAh (1 other) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 4 months ago09/25/2025 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 7 (802.11be) (9 others) |
| Charging speed i | 45W (24 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (119 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) front camera i | ✖ |
| Shoots raw i | ✖ |
| Has Laser Autofocus i | ✖ |
| Has phase detection autofocus for photos i | ✔ (18 others) |