Samsung Galaxy Tab S10 FE features Samsung Exynos 1580 processor, 12GB RAM with 256GB storage, 10.9" display, 8000 mAh battery, 13 MP main camera.
9" screen, while is 228g lighter. Against the Tab S9 Plus, offers 256GB storage compared to 512GB, and has 8,000mAh battery compared to Tab S9 Plus's 10,090mAh, and has a more compact 10.9" screen, and is 86g lighter. Compared to the Tab S9 Ultra, the Tab S10 FE has 12GB RAM compared to Tab S9 Ultra's 16GB, while offers 256GB storage compared to 1024GB. The Tab S11 Ultra has 12GB RAM compared to Tab S11 Ultra's 16GB.
When compared to competing devices, the Tab S10 FE has 8,000mAh battery compared to Pad 2's 9,510mAh, while has a more compact 10.9" screen, while is 84g lighter. Against the Pad 7 from Xiaomi, the Tab S10 FE has 8,000mAh battery compared to Pad 7's 8,850mAh. Versus the Moto Pad 60 Pro, the Tab S10 FE has 8,000mAh battery compared to Moto Pad 60 Pro's 10,200mAh, and has a more compact 10.9" screen. When matched against the Tab Extreme from Lenovo, it has 8,000mAh battery compared to Tab Extreme's 12,300mAh, while the Fossibot DT3 5G comparison shows it has 8,000mAh battery compared to Fossibot DT3 5G's 21,560mAh.
| Weight i | 500 g (18 others) |
| Thickness i | 6 mm (8 others) |
| Width i | 254.3 mm (8 others) |
| Height i | 165.8 mm (10 others) |
| Volume i | 252.98 cm³ |
| Stylus Included i | ✔ (113 others) |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | Waterproof (47 others) |
| Screen Size i | 10.9" (8 others) |
| Resolution i | 2304 x 1440 px (1 other) |
| Pixel Density i | 249 ppi (17 others) |
| Display Type i | LCD (116 others) |
| Refresh Rate i | 90Hz (61 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (143 others) |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 12GB (73 others) |
| Chipset (soc) name i | Samsung Exynos 1580 |
| Gpu name i | Xclipse 530 |
| CPU Speed i | 1 x 2.9 GHz & 3 x 2.6 GHz & 4 x 1.95 GHz (Samsung Exynos 1580) (1 other) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 3893 (Samsung Exynos 1580) (1 other) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1360 (Samsung Exynos 1580) (1 other) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 4 nm (Samsung Exynos 1580) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 12MP (45 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (96 others) |
| Has a flash i | ✖ |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Number of microphones i | 3 (15 others) |
| Battery Power i | 8000 mAh (37 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 9 months ago04/02/2025 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6E (802.11ax) (2 others) |
| Sim cards i | 1 eSIM, 1 SIM (2 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |