Lenovo Legion Tab Gen 3 features Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 processor, 16GB RAM with 512GB storage, 8.8" display, 6550 mAh battery, 13 MP & 2 MP main camera.
8" screen, while is 290g lighter. Against the Tab Extreme, includes 4GB more RAM (16GB vs 12GB), and provides 512GB storage versus Tab Extreme's 256GB, and has 6,550mAh battery compared to Tab Extreme's 12,300mAh, and has a more compact 8.8" screen, and is 390g lighter. Compared to the Yoga Tab, the Legion Tab Gen 3 includes 4GB more RAM (16GB vs 12GB), while provides 512GB storage versus Yoga Tab's 256GB. The Idea Tab Pro includes 8GB more RAM (16GB vs 8GB).
When compared to competing devices, the Legion Tab Gen 3 has 6,550mAh battery compared to Tab S8 Ultra's 11,200mAh, while has a more compact 8.8" screen, while is 378g lighter. Against the Pad 3 from OnePlus, the Legion Tab Gen 3 has 6,550mAh battery compared to Pad 3's 12,140mAh. Versus the Pad 2 Pro, the Legion Tab Gen 3 has 6,550mAh battery compared to Pad 2 Pro's 12,140mAh, and has a more compact 8.8" screen. When matched against the Pad 8 Pro from Xiaomi, it has 6,550mAh battery compared to Pad 8 Pro's 9,200mAh, while the MagicPad 3 Pro comparison shows it has 6,550mAh battery compared to MagicPad 3 Pro's 12,450mAh.
| Weight i | 350 g (6 others) |
| Thickness i | 7.8 mm (14 others) |
| Width i | 208.54 mm |
| Height i | 129.46 mm |
| Volume i | 210.58 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 8.8" (7 others) |
| Resolution i | 2560 x 1600 px (79 others) |
| Pixel Density i | 343 ppi (4 others) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Refresh Rate i | 165Hz (8 others) |
| Touch sampling rate i | 165Hz |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 512GB (73 others) |
| RAM i | 16GB (62 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 (8 others) |
| Gpu name i | Adreno 750 (9 others) |
| CPU Speed i | 3 x 3.15 GHz & 2 x 2.96 GHz & 2 x 2.26 GHz & 1 x 3.3 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3) (11 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 7325 (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3) (11 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2213 (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3) (11 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 4 nm (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3) (9 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP & 2 MP (13 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (96 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✔ (25 others) |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has ldac i | ✔ (29 others) |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Number of microphones i | 2 (116 others) |
| Battery Power i | 6550 mAh (3 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 1 year ago01/11/2025 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 7 (802.11be) (9 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (119 others) |