Vivo iQOO Pad 2 Pro features Mediatek Dimensity 9300 Plus processor, 16GB RAM with 512GB storage, 13" display, 11500 mAh battery, 13 MP main camera.
1", while weighs 89g more at 679g. Against the iQOO Pad 5 Pro, has 11,500mAh battery compared to iQOO Pad 5 Pro's 12,050mAh, and weighs 44g more at 679g. Compared to the Pad 5, the iQOO Pad 2 Pro packs a larger 11,500mAh battery (+1,500mAh), while features a larger 13" display versus 12.1". The iQOO Pad includes 4GB more RAM (16GB vs 12GB).
When compared to competing devices, the iQOO Pad 2 Pro has a more compact 13" screen, while is 49g lighter. Against the Pad 3 from OnePlus, the iQOO Pad 2 Pro has 11,500mAh battery compared to Pad 3's 12,140mAh. Versus the Pad 2 Pro, the iQOO Pad 2 Pro has 11,500mAh battery compared to Pad 2 Pro's 12,140mAh. When matched against the Pad 8 Pro from Xiaomi, it packs a larger 11,500mAh battery (+2,300mAh), while the MagicPad 3 Pro comparison shows it has 11,500mAh battery compared to MagicPad 3 Pro's 12,450mAh.
| Weight i | 679 g (1 other) |
| Thickness i | 6.6 mm (14 others) |
| Width i | 289.6 mm (7 others) |
| Height i | 198.3 mm (3 others) |
| Volume i | 379.02 cm³ (2 others) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | Water resistant (66 others) |
| Screen Size i | 13" (16 others) |
| Resolution i | 3096 x 2064 px (3 others) |
| Pixel Density i | 286 ppi (3 others) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Refresh Rate i | 144Hz (64 others) |
| Touch sampling rate i | 144Hz (12 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✔ (112 others) |
| Internal Storage i | 512GB (73 others) |
| RAM i | 16GB (62 others) |
| Chipset (soc) name i | Mediatek Dimensity 9300 Plus (4 others) |
| Gpu name i | Arm Immortalis-G720 MC12 (4 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.4 GHz & 3 x 2.85 GHz & 4 x 2 GHz (Mediatek Dimensity 9300 Plus) (4 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 7547 (Mediatek Dimensity 9300 Plus) (4 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2302 (Mediatek Dimensity 9300 Plus) (4 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 4 nm (Mediatek Dimensity 9300 Plus) (4 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (96 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 11500 mAh (1 other) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 1 year ago05/31/2024 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) (11 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (119 others) |