Vivo Pad 5 features Mediatek Dimensity 9300 Plus processor, 16GB RAM with 512GB storage, 12.1" display, 10000 mAh battery, 8 MP main camera.
1" screen, while is 89g lighter. Against the iQOO Pad 2 Pro, has 10,000mAh battery compared to iQOO Pad 2 Pro's 11,500mAh, and has a more compact 12.1" screen, and is 89g lighter. Compared to the iQOO Pad 5 Pro, the Pad 5 has 10,000mAh battery compared to iQOO Pad 5 Pro's 12,050mAh, while has a more compact 12.1" screen. The iQOO Pad includes 4GB more RAM (16GB vs 12GB).
When compared to competing devices, the Pad 5 has 10,000mAh battery compared to Tab S8 Ultra's 11,200mAh, while has a more compact 12.1" screen, while is 138g lighter. Against the Pad 3 from OnePlus, the Pad 5 has 10,000mAh battery compared to Pad 3's 12,140mAh. Versus the Pad 2 Pro, the Pad 5 has 10,000mAh battery compared to Pad 2 Pro's 12,140mAh, and has a more compact 12.1" screen. When matched against the Pad 8 Pro from Xiaomi, it packs a larger 10,000mAh battery (+800mAh), while the MagicPad 3 Pro comparison shows it has 10,000mAh battery compared to MagicPad 3 Pro's 12,450mAh.
| Weight i | 590 g (6 others) |
| Thickness i | 6.6 mm (14 others) |
| Width i | 266.4 mm (4 others) |
| Height i | 192 mm (6 others) |
| Volume i | 337.58 cm³ (4 others) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | Water resistant (66 others) |
| Screen Size i | 12.1" (27 others) |
| Resolution i | 2800 x 1968 px (6 others) |
| Pixel Density i | 283 ppi (19 others) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Refresh Rate i | 144Hz (64 others) |
| Touch sampling rate i | 144Hz (12 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✔ (112 others) |
| Internal Storage i | 512GB (73 others) |
| RAM i | 16GB (62 others) |
| Chipset (soc) name i | Mediatek Dimensity 9300 Plus (4 others) |
| Gpu name i | Arm Immortalis-G720 MC12 (4 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.4 GHz & 3 x 2.85 GHz & 4 x 2 GHz (Mediatek Dimensity 9300 Plus) (4 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 7547 (Mediatek Dimensity 9300 Plus) (4 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2302 (Mediatek Dimensity 9300 Plus) (4 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 4 nm (Mediatek Dimensity 9300 Plus) (4 others) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 5MP (161 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 10000 mAh (21 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 8 months ago05/30/2025 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) (11 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (119 others) |