Vivo iQOO Pad features MediaTek Dimensity 9000 Plus processor, 12GB RAM with 512GB storage, 12.1" display, 10000 mAh battery, 13 MP & 2 MP main camera.
1" screen, while is 94g lighter. Against the iQOO Pad 2 Pro, has 12GB RAM compared to iQOO Pad 2 Pro's 16GB, and has 10,000mAh battery compared to iQOO Pad 2 Pro's 11,500mAh, and has a more compact 12.1" screen, and is 94g lighter. Compared to the iQOO Pad 5, the iQOO Pad has 12GB RAM compared to iQOO Pad 5's 16GB. The iQOO Pad 5 Pro has 12GB RAM compared to iQOO Pad 5 Pro's 16GB, and the Pad 5 has 12GB RAM compared to Pad 5's 16GB.
When compared to competing devices, the iQOO Pad has a more compact 12.1" screen. Against the Tab S10 Plus from Samsung, the iQOO Pad has a more compact 12.1" screen. Versus the Tab S11, the iQOO Pad packs a larger 10,000mAh battery (+1,600mAh), and features a larger 12.1" display versus 11". When matched against the Ulefone Armor Pad 5 Ultra from the manufacturer, it has 10,000mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 5 Ultra's 24,200mAh, while the Ulefone Armor Pad 5 Pro comparison shows it has 10,000mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 5 Pro's 24,200mAh.
| Weight i | 585 g (2 others) |
| Thickness i | 6.6 mm (14 others) |
| Width i | 266 mm (4 others) |
| Height i | 191.6 mm (1 other) |
| Volume i | 336.37 cm³ (1 other) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 12.1" (27 others) |
| Resolution i | 2800 x 1968 px (6 others) |
| Pixel Density i | 283 ppi (19 others) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Refresh Rate i | 144Hz (64 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 512GB (73 others) |
| RAM i | 12GB (73 others) |
| Chipset (soc) name i | MediaTek Dimensity 9000 Plus (1 other) |
| CPU Speed i | 1 x 3.2 GHz & 3 x 2.85 GHz & 4 x 1.8 GHz (MediaTek Dimensity 9000 Plus) (1 other) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 4 nm (MediaTek Dimensity 9000 Plus) (1 other) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP & 2 MP (13 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (96 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 10000 mAh (21 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 2 years ago05/24/2023 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) (60 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |